Internetowa mapa zawierająca warszawskie budynki o charakterze zabytkowym, które znikały na "naszych oczach". Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia, Parowozownia i inne... Wciąż czekamy na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. kolejnych wyburzonych i zagrożonych obiektów.

Projekt „Tu było, tu stało” ma na celu dokumentację oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy współczesnej Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r.

Aktualne informacje o wyburzeniach także na Facebooku: http://www.facebook.com/TuByloTuStalo

Zobacz mapę na stronie Google

 

Plac Defilad – największy plac Europy – jest jednocześnie chyba najbardziej konfliktogenną przestrzenią w Warszawie.

O ile spór o Pałac Kultury i Nauki (wyburzyć czy nie?) w zasadzie wypalił się, to przestrzeń placu i pomysły na jego zagospodarowanie budziły i wciąż budzą spory. Pierwsze koncepcje z tym związane rodziły się tuż po upadku komunizmu - żadna jednak nie została zrealizowana. Plac natomiast stał się przestrzenią, w której dominowała prowizorka: ogromny bazar, wesołe miasteczko Cricoland, hale KDT, czy w ostatnim czasie: olbrzymi parking. W końcu jednak, po latach inercji, udało się doprowadzić do częściowego zagospodarowania placu: powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a wraz z jego otwarciem... spór o zagospodarowanie placu rozpalił się na nowo.

Holiday Inn, Galeria Panorama i Curtis Plaza — trzy charakterystyczne budynki z początku lat 90. — hotel, centrum handlowe i biurowiec — przedefiniowały pojęcie architektonicznego prestiżu, wprowadzając takie pojęcia jak amerykański standard, winda panoramiczna i open space. Te zagadnienia zostaną poruszone podczas wykładu Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Holiday Inn, Galeria Panorama, Curtis Plaza - architektoniczne drogowskazy transformacji”.

baner saw album

Zdjęcia ze Społecznego Archiwum Warszawy wracają na papier! Powstał wyjątkowy album z albumów. W nim między innymi zobaczycie ostatnie dni Supersamu, zakupy na Wolumenie czy zwykły spacer Puławską w latach 30. To Warszawa widziana oczami mieszkańców.

mmw4 banerfb

Różnorodność - to słowo towarzyszy nam przy tegorocznej serii warsztatów "Moje Miasto Warszawa". To już czwarta edycja projektu i pierwsza, w której pod lupę bierzemy kolejno wszystkie dzielnice Warszawy. Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Będziemy wspólnie omawiać, projektować, planować, a czasami wymyślać na nowo poszczególne rejony Warszawy. I to rodzinnie! Zapraszamy na cykl 22 warsztatów i gier miejskich dla dzieci i rodziców.

rodzinne warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne

warsztaty rodzinne

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Czas trwania: wrzesieńgrudzień 2016 r.

Zawsze w sobotę, godziny: 12:00-14:00

Facebook

 

2016 12 15 TBTS zajawkaOd kilku miesięcy TU BYŁO, TU STAŁO i STOWARZYSZENIE MASŁAW realizują akcję zbierania domowych archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić  dziesiątki inspirujących rozmów.

fot.czek.it

 
Zapraszamy na debatę wokół tematyki drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 10 grudnia 2015 r. o godz. 18 w klubokawiarni Państwomiasto w Warszawie.

Link do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na premierę drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.