baner 01 ZCZW

Zapraszamy na kontynuację wyjątkowego cyklu spacerów architektonicznych. Na warszawską architekturę spojrzymy z niecodziennej perspektywy - jej budulca.

Architektura nigdy nie powstawała w oderwaniu od możliwości lokalnego pozyskania tworzywa budowlanego. W wielu regionach dostępność pewnych materiałów przesądzała o charakterze całego miasta. Nietypowa metropolia jaką jest Warszawa, poprzez epoki korzystała ze wszelkich dostępnych budulców, od lokalnej gliny i drewna, po drogie importowane marmury.

 

Ponad 7 000 fotografii Warszawy i około 50 wywiadów ze świadkami historii - tak przedstawia się aktualny zasób Społecznego Archiwum Warszawy, który stale się powiększa.

Kiedy w 2016 roku powstało Społeczne Archiwum Warszawy, nie mówiło się jeszcze tyle o wartości archiwistyki społecznej.

Z projektu Społecznego Archiwum Warszawy jesteśmy dumni! Między innymi dlatego, że to Wy go współtworzycie.

00 baner WWW

O tym z czego zbudowana jest Warszawa opowiedzą nam architekci i konserwatorzy zabytków w cyklu sześciu wyjątkowych spacerów.

Kluczem spotkań będą zatem materiały, z których powstawały budynki stolicy na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych. Każdy ze spacerów będzie poświęcony danemu budulcowi: kamień, cegła, szkło, tynk, zaprawa, beton i stal.

MojeMiastoWarszawa6 fb

Warszawa w rękach najmłodszych! 24 września rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych “Moje Miasto Warszawa”.

 Internetowa mapa zawierająca warszawskie budynki o charakterze zabytkowym, które znikały na "naszych oczach". Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia, Parowozownia i inne... Wciąż czekamy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. kolejnych wyburzonych i zagrożonych obiektów.

Projekt „Tu było, tu stało” ma na celu dokumentację oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy współczesnej Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r.

Aktualne informacje o wyburzeniach także na Facebooku: http://www.facebook.com/TuByloTuStalo

Zobacz mapę na stronie Google

 

Po Woli do woli” - cykl bezpłatnych wycieczek po zabytkach fortyfikacyjnych i dziedzictwie postindustrialnym Woli.

“Po Woli do woli” to cykl wycieczek, które mają na celu spopularyzować i przybliżyć mieszkańcom Woli i Warszawy część interesującego, choć mniej popularnego, aczkolwiek unikatowego dziedzictwa kulturowego zachodniej części Warszawy. Projekt zwraca uwagę na miejsca niekonwencjonalne Woli, mniej popularne, choć charakterystyczne dla tej dzielnicy, które wyróżniają Wolę na tle innych dzielnic Warszawy – zabytki fortyfikacyjne oraz architekturę postindustrialną, którą Wola z racji swojego niegdyś robotniczego charakteru, posiada w ilości dość znacznej.