Po Woli do woli” - cykl bezpłatnych wycieczek po zabytkach fortyfikacyjnych i dziedzictwie postindustrialnym Woli.

“Po Woli do woli” to cykl wycieczek, które mają na celu spopularyzować i przybliżyć mieszkańcom Woli i Warszawy część interesującego, choć mniej popularnego, aczkolwiek unikatowego dziedzictwa kulturowego zachodniej części Warszawy. Projekt zwraca uwagę na miejsca niekonwencjonalne Woli, mniej popularne, choć charakterystyczne dla tej dzielnicy, które wyróżniają Wolę na tle innych dzielnic Warszawy – zabytki fortyfikacyjne oraz architekturę postindustrialną, którą Wola z racji swojego niegdyś robotniczego charakteru, posiada w ilości dość znacznej.

 

PWDW 14 1

Cykl wolskich spacerów i wycieczek od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. Co roku proponujemy różnorodny program o wybranej tematyce. Po Woli do woli to nie tylko piesze wycieczki po miejscach znanych, jeszcze nieodkrytych lub zapomnianych. Na zainteresowanych zakamarkami Woli i jej historią czekają wyprawy rowerowe, gra miejska a także podróż zabytkowym autobusem - ogórkiem.

 PWDW baner

Rozpoczynamy 13 edycję “Po Woli do woli”! Jesteśmy pewni, że będzie to “szczęśliwa trzynastka”, a także… bardzo zielona!

Co roku nasze spacery mają motyw przewodni - tym razem chcemy odkryć przed Wami  przyrodnicze dziedzictwo Woli.

Zabierzemy Was do parków, lasów, na skwery, zielone osiedla, w dzikie chaszcze a także… na cmentarze, gdzie spotyka się kultura, historia, religia i natura.

Zapraszamy na kolejny sezon bezpłatnych wydarzeń na Woli. Przed nami dziesiąta edycja „Po Woli do Woli” - serii spacerów, wycieczek i gier miejskich. Jubileuszowa i wyjątkowa z wielu powodów.

To już 9. odsłona cyklu “Po Woli do woli” organizowanego przez Stowarzyszenie Masław. Tym razem skupimy się nie tylko na historii i dziedzictwie Woli, ale również na współczesnym, dynamicznie zmieniającym się krajobrazie dzielnicy.

baner fb nowy

Już ósmy raz zapraszamy do udziału w wydarzeniach w ramach cyklu „Po Woli do woli”! W tym roku przygotowaliśmy dla Was spacery, wycieczki rowerowe i autokarowe, wykłady oraz grę miejską pod wspólnym hasłem „Wola i dola mieszkańców Woli”. Naszą ulubioną dzielnicę będziemy poznawać śladami słynnych mieszkańców – rodów szlacheckich, przedsiębiorców, artystów, a nawet… przedstawicieli przestępczego półświatka.

PWDW8 nowy

Konkurs fotograficzny Fotowola rozstrzygnięty!

Z wielką przyjemnością przedstawiamy zdjęcia nagrodzone w konkursie fotograficznym, który towarzyszył spacerom Po Woli do woli 7.

1 MIEJSCE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I miejsce Sylwia Strojnowska

Z wielką przyjemnością przedstawiamy zdjęcia wyróżnione w konkursie fotograficznym, który towarzyszył naszym wycieczkom po Woli.

Oto nazwiska laureatek:

I miejsce: Sylwia Strojnowska
II miejsce: Dagmara Padzik
III miejsce: Iwona Sielczak
wyróżnienie: Aleksandra Cybulska
wyróżnienie: Monika Żarłok

Laureatkom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

po woli do woli 6
Zapraszamy na cykl spacerów po Woli: „Po Woli do woli 6”. Pierwsza wycieczka: „Cmentarze ewangelickie. Obcy-swoi: warszawiacy z wyboru”. Spacer poprowadzi w niedzielę, 08.05.16. Włodzimierz Maj, historyk.

2015 07 08 po woli do woli 5 zapowiedz mapyZapraszamy na promocję bezpłatnej mapy Po Woli do woli 5.

07.07.2015 (wtorek), godz. 18.00

Muzeum Woli. Laboratorium Miasta, ul. Srebrna 12

 

Podczas spotkania:

– zaprezentujemy i rozdamy świeżo wydrukowaną mapę,
– przeprowadzimy quiz z nagrodami,
– zaprosimy na wino oraz niespodziankę! :)

Po Woli spacerujemy z Wami już 5 lat! Przez ten czas zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wycieczek, odwiedziliśmy setki miejsc i przeszliśmy z Wami wiele, bardzo wiele kilometrów.

Teraz możecie przemierzyć samodzielnie szlaki naszych wycieczek dzięki wydanej przy wsparciu Dzielnicy Wola mapie Po Woli do woli.

Na mapie zostało umieszczonych pięć spacerów na pięciolecie naszego cyklu. Staraliśmy się, by ten wybór był różnorodny i dotyczył wielu rejonów Woli, aby pokazać, że każdy z nich ma swój charakter i interesujące dziedzictwo. Mapa ma służyć samodzielnemu spacerowaniu, poznawaniu architektury dzielnicy, jej historii oraz ludzi, którzy byli z nią związani. Znajdują się na niej obiekty, które są punktami danego spaceru.

 

Link do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/755044094593774/

 

Polecamy także nasze strony na facebooku:
facebook.com/maslaw.org
facebook.com/powolidowoli

 

Już pięć lat spacerujemy z Wami!

 

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW
Projekt współfinansuje: m.st. Warszawa, dzielnica Wola
Partner: Muzeum Woli. Laboratorium Miasta, oddział Muzeum Warszawy
Patroni medialni: „Kurier Wolski”, „Echo Woli”, „RDC”

 

 

Katarzyna-Kedziora-1Konkurs fotograficzny, towarzyszący naszym wycieczkom po Woli w ramach projektu "Po Woli do woli 4" został rozstrzygnięty! 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane zdjęcia i gratulujemy zwycięzcom, którzy otrzymali ciekawe nagrody książkowe.
Projekt "Po Woli do woli 4" jest dofinansowany przez m. st. Warszawa
Wycieczki-Po-Woli-do-woli-2014 sredniPO WOLI DO WOLI 4 – Wolskie mozaiki

Cykl bezpłatnych pieszych i rowerowych wycieczek po Woli

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW serdecznie zaprasza na czwarty już cykl wycieczek „Po Woli do woli”, na który składa się w tym roku 13 spacerów. Tym razem startujemy pod hasłem „Wolskie mozaiki”.

Wycieczki odbywać się będą w wybrane soboty i niedziele od 10 maja do 21 września 2014 r.
2013-06 Po-Woli-do-Woli-3 plakat
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW serdecznie zaprasza na trzeci już cykl wycieczek „Po Woli do woli”, na który składa się 11 autorskich spacerów. Tym razem startujemy pod hasłem „Wola zmienną jest – szlakiem Woli historycznej i dzisiejszej”.

Podczas tegorocznych spacerów chcemy ukazać Wolę jako dynamicznie rozwijającą się dzielnicę, w której powstają nowe inwestycje, niejednokrotnie kryjące w sobie – wbrew obiegowym opiniom – liczne ciekawostki.

Zaczynamy już w najbliższą sobotę 8 czerwca!
Wycieczka 11: Tramwaje na Woli wczoraj i dziśZamieszczamy relacje oraz podsumowanie z wycieczek w cyklu Po Woli do Woli 2012 - Szlakiem Woli robotniczej i wielowyznaniowej

 

 

po woli
Cykl naszych letnich wycieczek w ramach projektu "Po Woli-do woli" już za nami. Teraz, w chłodne jesienne dni możemy powspominać nasze spacery. Zapraszamy do lektury relacji z wycieczek, jakie przygotowali nasi przewodnicy - Patrycja Jastrzębska (dziedzictwo postindustrialne) i dr Paweł Brudek (zabytki fortyfikacyjne).

 

W siedmiu wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Masław w ramach projektu "Po Woli - do woli" uczestniczyło w sumie kilkaset osób. Frekwencja była bardzo wysoka, na niektórych wycieczkach było grubo powyżej stu osób! Co istotne w spacerach brały udział osoby w różnym wieku - począwszy od niemowlaków w wózkach, poprzez nastolatków, studentów, ludzi w średnim wieku skończywszy na seniorach dobrze pamiętających jeszcze przedwojenną Warszawę. W ostatniej wycieczce uczestniczyła np. czteropokoleniowa rodzina! W czasie spacerów niektórzy uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami, spostrzeżeniami i informacjami. Niejednokrotnie zabierały głos osoby, które pamiętały czasy II wojny światowej i wspominały jak wyglądało życie na danej ulicy, w czasach kiedy jeszcze byli młodzi. Takie wspomnienia są dla nas bezcenne - przybliżały nam Wolę sprzed wielu lat.

Fotografie z wycieczek można oglądać na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku: "Po Woli do woli" 

http://www.facebook.com/pages/Po-Woli-do-woli/120091508078180?ref=ts

 

Projekt "Po Woli-do woli" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy dzielnicy Wola.

 

Po Woli do woli” - cykl bezpłatnych wycieczek po zabytkach fortyfikacyjnych i dziedzictwie postindustrialnym Woli.

“Po Woli do woli” to cykl wycieczek, które mają na celu spopularyzować i przybliżyć mieszkańcom Woli i Warszawy część interesującego, choć mniej popularnego, aczkolwiek unikatowego dziedzictwa kulturowego zachodniej części Warszawy. Projekt zwraca uwagę na miejsca niekonwencjonalne Woli, mniej popularne, choć charakterystyczne dla tej dzielnicy, które wyróżniają Wolę na tle innych dzielnic Warszawy – zabytki fortyfikacyjne oraz architekturę postindustrialną, którą Wola z racji swojego niegdyś robotniczego charakteru, posiada w ilości dość znacznej.

 


Stowarzyszenie MASŁAW zaprasza na cykl bezpłatnych wycieczek po zabytkach fortyfikacyjnych i dziedzictwie architektonicznym „Po Woli do woli”.

 

Projekt składa się z dwóch części tematycznych. Pierwsza pt: „Zabytki fortyfikacyjne Woli 1831-1945” zakłada przybliżenie mieszkańcom Woli zabudowań fortecznych znajdujące się na terenie dzielnicy. Druga pt. „Tu było, tu stało. Śladami dziedzictwa postindustrialnego” obejmuje architekturę o charakterze postindustrialnym, konfrontując ze sobą zarówno obiekty dotychczas zachowane jak i te, które przestały istnieć wskutek wyburzenia (na przestrzeni ostatnich 20 lat).

forty_Bema_123

W dniu 10 X 2010 r. odbyła się wycieczka po Fortach Bema zorganizowana przez Stowarzyszenie Masław we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu "Warszawa w Budowie 2". W samo południe przy pętli Koło na rogu ul. Księcia Janusza (co za mazowiecka nazwa) i Dywizjonu 303 stawiło sie zgodnie z przewidywaniami kilkadziesiąt osób, w tym kilkoro członków naszego Stowarzyszenia. Wycieczkę poprowadził dr Paweł Brudek ze Stowarzyszenia Masław. Wycieczka była ze wszech miar udana - pogoda była piękna, frekwencja dopisała, a nasz przewodnik zaimponował uczestnikom swoją specjalistyczną wiedzą i pasją, z jaką  opowiadał o oglądanych miejscach. Poniżej przedstawiamy opis wycieczki, który przygotował Paweł Brudek.