Kim jesteśmy? Przede wszystkim grupą pasjonatów, która chce działać i to w "słusznej" sprawie - na rzecz Mazowsza. A robimy to w różnych formach, poprzez rozmaite działania, realizując swoje zainteresowania i poruszając tematy, które wydają nam się ważne.

 

Poniżej kilka refleksji na temat misji naszego Stowarzyszenia:     

 

 "Istota ludzka ze swej natury jest skłonna do egoizmu, dbania w pierwszej kolejności o własne potrzeby, co w połączeniu  z indywidualizmem będącym charakterystyczną cechą nowoczesnych społeczeństw powoduje zanik działań grupowych, wspólnotowych.

 

Dbanie o własne interesy jest więc czymś naturalnym w dzisiejszych czasach, z tego względu poświęcamy cały swój czas na działania w imię naszego sukcesu czy to osobistego, czy to zawodowego. Głęboko skrywana tkwi w nas jednak także tęsknota do działania w imię wyższych celów, pozostawienia po sobie czegoś trwałego, wiecznego.

Tymczasem wspólna działalność w imię pro publico bono może zharmonizować naszą naturę, łącząc satysfakcję z działania na rzecz ogółu z przyjemnością, jaką czerpie się z przebywania w grupie inteligentnych, ambitnych i moralnych ludzi, oraz umożliwiając nam osiągnięcie celów, które byłoby niemożliwe w pojedynkę.

Podejmując działania na rzecz dobra wspólnego nie można abstrahować od miejsca, gdzie żyjemy lub skąd pochodzimy.  W tym celu założylismy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”, aby wspólnie promować naszą „małą ojczyznę”, jej długą historię, piękną przyrodę, skarby kultury, a także być wszędzie tam, gdzie w naszym regionie tworzą coś nowego, ważnego, twórczego – tam gdzie tętni współczesny puls Mazowsza.

Podstawowymi cechami naszych członków jest aktywność i chęć zrobienia czegoś na rzecz Mazowsza. Jesteśmy otwarci na ludzi w każdym wieku, poczynając od kipiących energią nastolatków po pełnych doświadczeń seniorów. Pochodzimy z różnych środowisk, są wśród nas przedstawiciele wielu zawodów, poczynając od historyków, historyków sztuki i archeologów, a skończywszy na dziennikarzach, prawnikach i menedżerach kultury.

Zapraszamy więc każdego, kto interesuje się historią, przyrodą i kulturą Mazowsza, do uczestnictwa w naszym stowarzyszeniu i naszego wspólnego działania w myśl horacjańskiej zasady:  „Non omnis moriar…”.