Zapraszamy na premierę drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład „Co nam zostało po transformacji?”, który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

TU BYŁO, TU STAŁO – premiera trzeciej części drukowanej mapy

1 grudnia 2015 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
ul. Emilii Plater 51

link do wydarzenia na Facebooku

Na mapie TBTS znalazło się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat. Były one cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Obiekty te zostały poddane różnorodnym przekształceniom – modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom. Porównując je ze sobą, możemy ocenić, które z nich są dobrymi przykładami tych zmian, a które spowodowały utratę wartości zabytkowej – artystycznej bądź historycznej.

Mapa, poprzedzające jej premierę spacery architektoniczne po Warszawie (wydarzenie na Facebooku), wykład i spotkania mają zwrócić uwagę na potrzebę dbania o spuściznę architektoniczną i przestrzeń miejską. Ważne jest również to, by dostrzec pozytywne przykłady przekształceń obiektów oraz nie przymykać oczu na błędy i przypomnieć nieudane inwestycje.

Na mapie znalazły się takie obiekty, jak Fabryka Wódek Koneser, dawny biurowiec Prezydium Rządu, kina „Iluzjon” i „Ochota”, „Warszawianka”, Prudential i Pałac Jabłonowskich na Placu Teatralnym.

Mapa jest punktem wyjścia do szerszej dyskusji i zastanowienia się nad jakością przekształceń w architekturze Warszawy po 1989 r. Zachęcamy do rozmowy wokół zaznaczonych na mapie realizacji, dlatego zapraszamy również na debatę z udziałem ekspertów dotyczącą tematyki mapy Tu było, tu stało 3, która odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w klubokawiarni Państwomiasto.

Trzecia część mapy została wydana drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne – polsko-angielskie.

Koncepcja mapy: Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, Stowarzyszenie MASŁAW)
Współpraca merytoryczna: Małgorzata Kuciewicz (Centrala)
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski (ASP Warszawa)
Grafika: Zofia Herbich

Organizatorzy:
Stowarzyszenie MASŁAW
Tu było, tu stało

Partnerzy:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Patroni medialni:
Aktivist
Architektura Murator
Bryła.pl
Gazeta Co Jest Grane
Radio Kolor
Stolica
TVP Kultura
Urbnews.pl