mmw4 banerfb

Różnorodność - to słowo towarzyszy nam przy tegorocznej serii warsztatów "Moje Miasto Warszawa". To już czwarta edycja projektu i pierwsza, w której pod lupę bierzemy kolejno wszystkie dzielnice Warszawy. Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Będziemy wspólnie omawiać, projektować, planować, a czasami wymyślać na nowo poszczególne rejony Warszawy. I to rodzinnie! Zapraszamy na cykl 22 warsztatów i gier miejskich dla dzieci i rodziców.

 

Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 7- 12 lat wraz z rodzicami/opiekunami - będziecie działać wspólnie. Warsztaty są bezpłatne, wystarczy zarejestrować się na wydarzenie w serwisie Evenea.

Kiedy i gdzie?
Spotykamy się w wybrane soboty o 12.30 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Zajęcia trwają ok. dwóch godzin. Poniżej znajdziecie harmonogram części warsztatów zaplanowanej na najbliższe miesiące, a opisy poszczególnych spotkań na dole strony.

14.09 |Dzielnice Warszawy - układamy miasto.
21.09 | Oko na Mokotów - gra spacerowa.
28.09 | Śródmieście – zaplanujmy centrum miasta!
05.10 | Kto ma ochotę na Ochotę?
12.10 | Nie świdruj, chodź na Wawer!
19.10 | Co się chowa wśród bloków Ursynowa? Gra spacerowa.
26.10 | Gród pomiędzy blokami, czyli podróż w czasie na Targówku.
16.11 | Praga Północ - poczuj klimat starej Warszawy.
23.11 | Praga Południe - statki wśród zieleni.
30.11 | Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela.
07.12 | Wilanów. Z wizytą u króla Jasia i królowej Marysieńki.
Od stycznia do maja 2020 r. zaplanowaliśmy kolejne 11 sobót - daty podamy wkrótce.

Prowadzenie
Warsztaty poprowadzą doświadczone (i być może znane Wam z poprzednich edycji) edukatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska.

Zapisy
Na warsztaty obowiązują zapisy przez stronę evenea.pl. Na sobotnie zajęcia można zapisać się zawsze od godz. 10 w niedzielę poprzedzającą warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy!

Organizator
Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partner
Dom Spotkań z Historią

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

logo warszawa

2019 MojeMiastoWarszawa OK ulotka

Tematy warsztatów

14 września | Dzielnice Warszawy - układamy miasto.
Na pierwszych warsztatach rozkładamy Warszawę na drobniejsze elementy – dzielnice. Skąd w tej układance 18 części i po co ten podział? Przybliżymy powstanie i historię poszczególnych dzielnic, wyjaśnimy jak działa samorząd lokalny. Dlaczego Warszawa ma dwóch prezydentów i kilkunastu burmistrzów? Na koniec obejrzymy Warszawę z lotu ptaka, żeby łatwiej było uczestnikom z puzzli-dzielnic ułożyć jej kształt.

21 września | Oko na Mokotów – gra spacerowa.
Mokotów to dzielnica, która słynie z dużej ilości parków. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje park Morskie Oko, to właśnie tu znajdowała się posiadłość Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, którą księżna nazwała Mon Coteau (z fr. moje wzgórze). Powstała tu jej podmiejska willa (Pałacyk Szustra) oraz romantyczny, niemal dziki ogród z licznymi zabudowaniami. To właśnie tam rozpoczniemy naszą grę spacerową, podczas której odnajdziemy charakterystyczne elementy architektury w parku, pozostałości dawnego ogrodu. Odkryjemy też ciekawe detale architektoniczne w okolicy – neon, mozaikę oraz wielką tabliczkę czekolady. Na uczestników będą czekały zagadki i zadania do rozwiązania.

28 września | Śródmieście – zaplanujmy centrum miasta!
Tym razem przedstawimy centralną i najważniejszą dzielnicę Warszawy. To w Śródmieściu mieszczą się urzędy i reprezentacyjne budynki otoczone największą ilością zabytków i instytucji kulturalnych: muzeów, teatrów, kin. W Śródmieściu architektonicznie dzieje się najwięcej - obok historycznych budynków powstają te nowoczesne wieżowce. Jest tu najwięcej samochodów, ale też pieszych i rowerzystów. To tu odbywają się ważne uroczystości, manifestacje oraz wydarzenia rozrywkowe. To zatem duże wyzwanie, żeby urządzić Śródmieście tak, aby mogło spełniać wszystkie swoje funkcje i przy tym sprzyjać mieszkańcom. I z tym zadaniem będą mierzyć się uczestnicy warsztatów.

5 października | Kto ma ochotę na Ochotę?
Te zajęcia poświęcimy małej, ale za to najstarszej dzielnicy – Ochocie. Zaprojektowana w 20-leciu międzywojennym do dziś wyróżnia się uporządkowanym układem i wyjątkowym charakterem. Jest tutaj naprawdę różnorodnie, przybliżając Ochotę pokażemy: rejon Starej Ochoty, domy willowe, osiedla Rakowca, parki, hale targowe, akademiki, stary stadion sportowy. Na terenie Ochoty znajduje się także część Pól Mokotowskich oraz Filtry Warszawskie – poświęcimy im sporą część spotkania. W części warsztatowej zmierzymy się z centralnym miejscem Ochoty - zaniedbanym dziś Placem Narutowicza. Stworzymy nowy projekt dla tej przestrzeni.

12 października | Nie świdruj, chodź na Wawer!
Wawer to dzielnica architektonicznych kontrastów. Obok tradycyjnych i charakterystycznych dla tej okolicy świdermajerów można tu spotkać nowoczesne wille i nowe bloki. Do tego sporo zieleni - Mazowiecki Park Krajobrazowy, jeziorka i stawy. Ta różnorodność i zieleń będą podstawą warsztatowego zadania. Najmłodsi zaprojektują domki letniskowe inspirowane świdermajerami.

19 października | Co się chowa wśród bloków Ursynowa? Gra spacerowa.
Spacerujemy po ursynowskich osiedlach. Dowiemy się jaki zamysł mieli ich architekci i jak zmieniły się te okolice na przestrzeni czasu. Zastanowimy się, czy te zwykłe z pozoru, szare kostki mogą być zabytkami? Nie zabraknie też zagadek, quizów i zadań związanych z miejscami, które wspólnie odwiedzimy.

26 października | Gród pomiędzy blokami, czyli podróż w czasie na Targówku.
To będzie drugi warsztat poświęcony prawej części miasta. Od bloków i fabryk kojarzonych z Targówkiem przejdziemy do parku, oczywiście Bródnowskiego. Pozostając na Bródnie będziemy szukać najstarszych śladów osadnictwa na tych terenach w Lesie Bródnowskim, gdzie odkryto pozostałości grodu z czasów Mieszka I. To z kolei pretekst do opowieści o pracy archeologa i przybliżeniu najmłodszym, jak żyli ludzi na terenie warszawy długo przed jej powstaniem.

16 listopada | Praga Północ – poczuj klimat starej Warszawy.
Zostajemy na prawym brzegu Wisły. Tym razem pokazujemy, czym różni się zabudowa prawobrzeżnej Warszawy, ale tez prezentujemy różnorodność praskiej architektury- Starej Pragi, Pragi I oraz Pragi II. Nie zapominamy o ZOO i przy okazji sprawdzimy, jakie gatunki zwierząt zamieszkują Park Praski. Ulica Ząbkowska, Brzeska czy Małą będą pretekstem do rozmowy o ograniczaniu ruchu samochodowego w mieście i jego skutkach. Na koniec zaprojektujemy ulice, które będą najlepiej odpowiadały mieszkańcom.

23 listopada | Praga Południe - statki wśród zieleni.
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię dzielnicy, którą współcześnie zaczynamy kojarzyć głównie ze Stadionem Narodowym. Pozostając w okolicy stadionu zajmiemy się też historią Saskiej Kępy i różnorodnością Parku Skaryszewskiego. Omówimy „architekturę okrętową” - modernistyczne wille na przykładzie willi I. B.Lachertów, B. Pniewskiego czy J. Szanajcy. Na zakończenie najmłodsi zaprojektują swoją pierwsza willę pasującą do „okrętowej” zabudowy.

30 listopada | Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela.
Karuzela ze znanej piosenki znajdowała się w Lesie Bielańskim. Można było tam dojechać tramwajem, albo dopłynąć statkiem wycieczkowym! Takich Bielan nie pamiętają uczestnicy warsztatów, ale na zajęciach nawiążemy do tej tradycji. Zadaniem dzieci będzie zaprojektowanie wesołego miasteczka.

7 grudnia | Wilanów. Z wizytą i króla Jasia i królowej Marysieńki.
Pałac w Wilanowie - to pierwsze skojarzenie, które dotyczy dzielnicy Wilanów. I to właśnie pałac oraz ogrody będą głównym tematem tego warsztatu. Nie zapominamy, że Wilanów to także osiedla mieszkaniowe, miasteczko Wilanów i wybudowana niedawno Świątynia Opatrzności Bożej, a także wielkie otwarte przestrzenie – błonia wilanowskie.

Warsztaty zaplanowane od stycznia do maja 2020 r.

Wola - nowe centrum Warszawy.
Z tą dzielnicą łączy nas najwięcej, tym chętniej opowiemy najmłodszym o Woli. Podobno to nowe centrum Warszawy, czy jednak możemy znaleźć tutaj tylko wysokie budynki? A może odkryć można tutaj niejedną historię ukrytą za rogiem? Podczas zajęć wskażemy najstarsze fragmenty Woli i pokażemy ostańce, ale też zwrócimy uwagę na najnowsze i najwyższe budynki. Spojrzymy na Wolę z lotu ptaka i z perspektywy ulicy. Będzie różnorodnie i kontrastowo, tak, jak na Woli.

Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe - Osiedle Przyjaźń na Bemowie.
Kto by pomyślał, że w nowoczesnym mieście wśród drzew i zieleni znajduje się osiedle kolorowych, drewnianych domków? Bajkowe Osiedle Przyjaźń powstało w 1952 r. dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Na terenie osiedla znajdowały się m. in. kino, stołówka, klub, łaźnia i przychodnia lekarska. Współcześnie w domkach mieszkają studenci i pracownicy naukowi.Podążając tropem koloru zbudujemy kolorowe osiedla, w których sami chcielibyśmy mieszkać.

Czy z Ursusa wciąż można wyjechać nowym ciągnikiem?
Skojarzenie z ciągnikami na pewno bliższe jest rodzicom niż najmłodszym, dlatego dzieciom historię tej dzielnicy będziemy przedstawiać zwłaszcza przez pryzmat jej głównego bohatera – Zakładów „Ursus”. Poza ciągnikami z Ursusa wyjeżdżały też samochody i czołgi, a na to jak wygląda, czy nazywa się dzielnica wpłynęły Zakłady. Nietrudno się domyślić, że z warsztatów wyjedzie kilka samodzielnie zrobionych traktorów.

Dokąd sięga Białołęka?
Na przykładzie Białołęki zastanowimy się nad tym z jakimi problemami borykają się mieszkańcy nowopowstałych dzielnic peryferyjnych. Co jest zaletą a co wadą mieszkania na przedmieściach? Przeanalizujemy układy przestrzeni osiedlowych powstałych po latach 90. po to, by... zrobić to lepiej. Dzieci sporządzą plan - mapę osiedla idealnego, przyjaznego dla wszystkich grup.

Leśne spacery z Panem Rembertem.
Las, kolej, koszary, rekreacja – te hasła będą towarzyszyły nam podczas opowieści o najmniej zaludnionej, a przy tym najbardziej zalesionej części Warszawy – Rembertowie. Wspomnimy kolej Warszawsko – Terespolską, koszary wojskowe, a w części warsztatowej stworzymy idealną przestrzeń rekreacyjną w mieście.

Wesoła – najmłodsza dzielnica Warszawy.
Wola Grzybowska, Groszówka, Stara Miłosna to jedne z wielu wsi, które zostały przekształcone w miasto pod nazwą Wesoła. Stało się to w 1968 roku, kiedy nadano jej prawa miejskie. W 2002 roku Wesoła została przyłączona do stolicy i jest obecnie jej najmłodszą dzielnicą. Prześledzimy historię tych terenów od XVI wieku po dziś dzień. Zobaczymy jak wioski łączą się w miasta, a te później stają się częścią metropolii. Będziemy oglądać stare i nowe mapy i kreślić własne.

Samolotem do Warszawy przez… Włochy.
Ile Włoch w Warszawie? Sprawdzimy na zajęciach. Dużo czasu poświecimy tutaj Lotnisku Chopina, zwłaszcza w części warsztatowej, ale Włochy to też forty Twierdzy Warszawa czy schronisko „Na Paluchu”.

Bulwary i dziki brzeg - dzielnica Wisła.
„19. dzielnica Warszawy” - tak niekiedy mówi się o nadwiślańskich terenach w mieście, mimo że obszar Wisły leży na terenie różnych dzielnic. Wisła, szczególnie w sezonie letnim, przyciąga tłumy Warszawiaków, którzy chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i poczuć jak na wakacjach. Z jednej strony Bulwary Wiślane z ciekawą historią, z drugiej dziki i unikatowy praski brzeg i jego plaże. Przestrzeń współgrająca z naturą to wzywanie zarówno dla współczesnych architektów, jak i dla uczestników tych warsztatów.

Przygoda na WSM-ie. Gra spacerowa na Żoliborzu.
Żoliborz jest najmniejszą, ale też najbardziej uporządkowaną i najdokładniej rozplanowaną dzielnicą Warszawy. Znajdziemy tu dużo zieleni i place, od których promieniście rozchodzą się ulice. Wspólnie rozszyfrujmy skrót WSM i zastanowimy się nad ideą spółdzielczości. W trakcie spaceru zobaczymy charakterystyczną zabudowę Kolonii, teatr miejski i sprawdzimy czy w Sadach Żoliborskich faktycznie znajdziemy owoce. Pozostając w temacie spółdzielczości w czasie spaceru będziemy często działać zespołowo.

Projektujemy dzielnicę przyszłości.
Na tych warsztatach zaprojektujemy nową dzielnicę Warszawy, a ograniczać nas będzie... tylko wyobraźnia.

Tworzymy mapę dzielnic.
Finałem cyklu spotkań będzie wspólne tworzenie mapy Warszawy. Nie byle jakiej! Dotąd uczestnicy wcielali się w projektantów, ale po kilkunastu spotkaniach będą mogli wcielić się w rolę krytyków i ekspertów w dziedzinie architektury miasta. Młodzi eksperci wybiorą najciekawsze obiekty z każdej z dzielnic, kierując się różnymi aspektami: walorami historycznymi, konstrukcją, urodą, oryginalnymi rozwiązaniami, a także znaczeniem danego obiektu dla dzielnicy. Wynikiem ostatnich warsztatów będzie stworzona przez dzieci mapa dzielnic, która po opracowaniu graficznym i merytorycznym zostanie umieszczona w internecie (będzie to projekt graficzny stworzony na podstawie prac wykonanych przez dzieci).