2016 12 15 TBTS zajawkaOd kilku miesięcy TU BYŁO, TU STAŁO i STOWARZYSZENIE MASŁAW realizują akcję zbierania domowych archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić  dziesiątki inspirujących rozmów.

fot.czek.it

 

 

SPOŁECZNE ARCHIWUM WARSZAWY na nowej stronie Tu było, tu stało


Od kilku miesięcy TU BYŁO, TU STAŁO i STOWARZYSZENIE MASŁAW realizują akcję zbierania domowych archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić  dziesiątki inspirujących rozmów.
Wśród pozyskanych fotografii są dokumentacje wydarzeń (m.in. budowa Wisłostrady, Dworca Centralnego, odbudowa Zamku Królewskiego, strajk), a także dokumentacje życia prywatnego - spotkań rodzinnych, sposobów spędzania wolnego czasu, dla których przestrzeń miasta jest interesującym tłem - tutaj, oprócz architektury zwraca uwagę także moda warszawiaków sprzed lat. Kolekcja zawiera również zdjęcia prawdziwych pasjonatów architektury, którzy kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu utrwalali wyłącznie obiekty, których teraz już nie istnieją m.in. kina: Moskwa, Relaks i Skarpa, Supersam, budynek Ciech-u czy Sezam.

 - Cieszymy się, że udało nam się zachęcić tak wielu warszawiaków do podzielenia się z nami swoimi prywatnymi zbiorami i wspomnieniami – mówi Patrycja Jastrzębska, inicjatorka akcji - Domowe archiwa są źródłem bogatej wiedzy. Tak jak zachowują pamięć o najbliższych, których już z nami nie ma, tak samo utrwalają pamięć o czasach minionych. My z kolei upominamy się o pamięć o architekturze, o obiektach, które już nie istnieją lub są przekształcone. Choć niejednokrotnie zapomniane - stanowią element naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Wśród zdjęć są unikaty, pokazujące z perspektywy zwykłego mieszkańca jak wielkie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej Warszawy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Oddaliśmy głos warszawiakom, żeby zobaczyć stolicę ich oczami - dlatego tak bardzo cenimy sobie ich prywatne archiwa, które pokazują w wyjątkowy, czasem  wręcz intymny, sposób przemiany - nie mniej ciekawie niż fotografie zrobione przez agencje czy profesjonalistów, a może nawet bardziej interesująco, ze względu na to, że są to przecież zdjęcia, które wcześniej nie były publicznie prezentowane. 

Już niedługo kolekcja społecznego archiwum Warszawy ujrzy światło dzienne - zbiory zostaną zaprezentowane na nowej stronie TU BYŁO TU STAŁO. 
Najstarsze fotografie pochodzą z lat przedwojennych, są także przejmujące zdjęcia dokumentujące zrujnowaną stolicę, a najnowsze - z początku XXI wieku.
Najwięcej zdjęć zostało wykonanych w centralnych dzielnicach miasta, ale są także zdjęcia z Ursynowa, Pragi Północ, czy Targówka.

 Odbudowa Zamku Krolewskiego 1972 73 r. fot. Aldona SzpejnSĚwiaĚtynia Egipska Park Belwederski lata 30. fot. ze zbioroĚw MichaĹa TrawinĚskiegoPlac Zamkowy lata 1945 50 fot. ze zbioroĚw Ewy Tryuk Blanc


Załączone fotografie:
Odbudowa Zamku Królewskiego / lata 1973-74 fot. Aldona Szpejn
Świątynia Egipska, Park Belwederski / lata 30-te, ze zbiorów Michała Trawińskiego
Ruiny Zamku Królewskiego /lata 1945-1950, ze zbiorów Ewy Tryuk-Blanc

organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW, Tu było Tu stało
więcej: Facebook
partnerzy:
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA WARSZAWY, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE
patroni medialni: BRYŁA, CO JEST GRANE 24, RADIO KOLOR 103 FMTVP KULTURA, WARSZAWSKI SERWIS KULTURALNY


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra