Internetowa mapa zawierająca warszawskie budynki o charakterze zabytkowym, które znikały na "naszych oczach". Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia, Parowozownia i inne... Wciąż czekamy na zgłoszenia kolejnych wyburzonych i zagrożonych obiektów.
Projekt „Tu było, tu stało” ma na celu dokumentację oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy współczesnej Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r.
Aktualne informacje o wyburzeniach także na Facebooku:
http://www.facebook.com/TuByloTuStalo
Zobacz mapę na stronie Google
Postawienie tej cezury czasowej z jednej strony wynika z charakterystyki przełomu lat 80. i 90. - dynamiki zmian dokonujących się ówcześnie, a przede wszytskim transformacji nie tyle rozumianej jako przemiany ustrojowe, co społeczno-gospodarcze. Z drugiej strony zagadnienie wyburzanych interesujących architektonicznie bądź historycznie budowli po 1989 r., jest dotychczas słabo opracowane.
Przedsięwzięcie to ma m.in. na celu zachowanie i popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym Warszawy. Projekt, wpisujący się w zagadnienie “użycie i nadużycie przestrzeni publicznej”, ma także wskazać na zjawisko, jakim jest zaniedbanie, a w efekcie końcowym wyburzanie interesujących obiektów architektonicznych w stolicy. Wśród nich znajdują się zarówno „perły architektury modernistycznej”, architektura postindustrialna, jak i mało znane budowle reprezentujace różne style. Jednocześnie projekt zakłada przedstawienie Warszawy jako przestrzeni dynamicznej, nieustannie się kształtującej, w której zmiany i powstawanie nowych budowli są nieuniknione.
„Tu było, tu stało” został w pierwszym etapie zrealizowany w formie internetowej mapy w ramach drugiej edycji festiwalu projektowania miasta „Warszawa w budowie” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mapa wskazuje na lokalizacje warszawskich budynków o charakterze zabytkowym, które zostały zburzone po 1989 roku. Zawiera podstawowe informacje na ich temat oraz fotografie dokumentujące wyburzone budowle. Projekt koncentruje się na skutkach zaniedbań, prowadzących do unicestwiania obiektów architektonicznych o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej. Wskazuje również na nieustannie zachodzące, nieodwracalne zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej.
autorka i kuratorka projektu: Patrycja Jastrzębska (Stowarzyszenie MASŁAW)
Informacje na temat projektu można również znaleźć na stronie internetowej Rzeczpospolitej:
http://www.rp.pl/artykul/9149,627402-Rzecz-o-wyburzanych-budynkach.html
na stronie festiwalu Warszawa w Budowie 2:
http://2010.warszawawbudowie.pl/index.php?news=tu_stalo_tu_bylo
Projekt jest kontynuowany - prosimy o wszelkie informacje o ciekawych budynkach z terenu Warszawy, które mogą zostac lub zostały zburzone, a nie znajdują się na mapie projektu! Będziemy również wdzięczni za zdjęcia budynków, których już nie ma (również tych, które znalazły się na mapie), a także tych, które jeszcze stoją, ale za chwilę może już ich nie być. Ocalmy je od zapomnienia!
ZOBACZ MAPĘ PROJEKTU "TU BYŁO TU STAŁO"
Kuratorka i autorka projektu: Patrycja Jastrzębska
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
PARTNERZY PROJEKTU:

GALERIA