supersamInternetowa mapa zawierająca warszawskie budynki o charakterze zabytkowym, które znikały na "naszych oczach". Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia, Parowozownia i inne... Wciąż czekamy na zgłoszenia kolejnych wyburzonych i zagrożonych obiektów.

Projekt „Tu było, tu stało” ma na celu dokumentację oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy współczesnej Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r.


Aktualne informacje o wyburzeniach także na Facebooku:
http://www.facebook.com/TuByloTuStalo

 


Zobacz mapę na stronie Google

 

Postawienie tej cezury czasowej z jednej strony wynika z charakterystyki przełomu lat 80. i 90. - dynamiki zmian dokonujących się ówcześnie, a przede wszytskim transformacji nie tyle rozumianej jako przemiany ustrojowe, co społeczno-gospodarcze. Z drugiej strony zagadnienie wyburzanych interesujących architektonicznie bądź historycznie budowli po 1989 r., jest dotychczas słabo opracowane.

Przedsięwzięcie to ma m.in. na celu zachowanie i popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym Warszawy. Projekt, wpisujący się w zagadnienie “użycie i nadużycie przestrzeni publicznej”, ma także wskazać na zjawisko, jakim jest zaniedbanie, a w efekcie końcowym wyburzanie interesujących obiektów architektonicznych w stolicy. Wśród nich znajdują się zarówno „perły architektury modernistycznej”, architektura postindustrialna, jak i mało znane budowle reprezentujace różne style. Jednocześnie projekt zakłada przedstawienie Warszawy jako przestrzeni dynamicznej, nieustannie się kształtującej, w której zmiany i powstawanie nowych budowli są nieuniknione.

logo radio-warszawa„Tu było, tu stało” został w pierwszym etapie zrealizowany w formie internetowej mapy w ramach drugiej edycji festiwalu projektowania miasta „Warszawa w budowie” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mapa wskazuje na lokalizacje warszawskich budynków o charakterze zabytkowym, które zostały zburzone po 1989 roku. Zawiera podstawowe informacje na ich temat oraz fotografie dokumentujące wyburzone budowle. Projekt koncentruje się na skutkach zaniedbań, prowadzących do unicestwiania obiektów architektonicznych o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej. Wskazuje również na nieustannie zachodzące, nieodwracalne zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej.

 

autorka i kuratorka projektu: Patrycja Jastrzębska (Stowarzyszenie MASŁAW)

warszawa-400hInformacje na temat projektu można również znaleźć na stronie internetowej Rzeczpospolitej:

http://www.rp.pl/artykul/9149,627402-Rzecz-o-wyburzanych-budynkach.html

na stronie festiwalu Warszawa w Budowie 2:

http://2010.warszawawbudowie.pl/index.php?news=tu_stalo_tu_bylo

Projekt jest kontynuowany - prosimy o wszelkie informacje o ciekawych budynkach z terenu Warszawy, które mogą zostac lub zostały zburzone, a nie znajdują się na mapie projektu! Będziemy również wdzięczni za zdjęcia budynków, których już nie ma (również tych, które znalazły się na mapie), a także tych, które jeszcze stoją, ale za chwilę może już ich nie być. Ocalmy je od zapomnienia!

 

ZOBACZ MAPĘ PROJEKTU "TU BYŁO TU STAŁO"

Kuratorka i autorka projektu: Patrycja Jastrzębska

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt został zapoczątkowany w ramach Festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 2 przez Stowarzyszenie Masław we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę
Kuratorka projektu: Patrycja Jastrzębska
Współpraca w I etapie projektu: Joanna Janus, Adam Jastrzębski, Marta Skowrońska, Stowarzyszenie Masław
Projekt "Tu stało, tu było..." jest  kontynuowany - na mapie znajdą się kolejne obiekty, planowana jest również jego drukowana wersja.  

 PARTNERZY PROJEKTU:

logo emma-pak-rgb


http://www.nac.gov.pl/  

 

GALERIA

Browar Haberbusch i Schiele
Browar Haberbusch i Schiele
Kino Praha
29Listopada3a
budynek CIECH-u
Fabryka "Sito"
Fabryka Braci Pfeiffer
Fabryka Braci Pfeiffer
Fabryka Fuchs i synowie
Fabryka Kamlera
Fabryka przy ul. Grochowskiej
Fabryka przy ul. Grochowskiej II
Fabryka W. Kemnitza
Fabryka “Dobrolin” Braci Palów
Kamienica przy ul. Spokojnej 3
Kino Moskwa
Kino W-Z
Kino W-Z
Koszary Żoliborskie
Parowozownia
Pawilon Chemia
Pawilon Legii
Pawilon Legii II
Plebania przy kościele p.w.Jakuba Apostoła
Polskie Zakłady Philips'a S.A.
Polskie Zakłady Philips'a S.A.
Polskie Zakłady Philips'a S.A.
Supersam
Supersam
Warszawska Fabryka Dźwigów Elektrycznych
Willa "Batorowka"
Willa przy Pulawskiej412
Willa przy ul. Królowej Aldony 21
Willa Weiglow na Młocinach
Zespół budynków przy ul.Powązkowskiej
Zespół łaźni "Diana"