dsc04408
 
FURTA PÓŁNOCNA DO WNĘTRZA TWIERDZY W STYLU STAROEGIPSKIM, CZERWIEC 2011 r. BRAMA PÓŁNOCNA (WŁODZIMIERSKA LUB MOSKIEWSKA, PO 1918 R. ZWANA WARSZAWSKĄ, NIE ZACHOWAŁA SIĘ.)


Mimo że twierdza dęblińska połowicznie leży już na Lubelszczyźnie, to jednak jej trzy lewobrzeżne forty (lub ich szczątki) współcześnie znajdują się na terenie Województwa Mazowieckiego. Dlatego też temat mieści się w zakresie „mazowieckich fortyfikacji”.

altFort Beniaminów, leżący dziś na terenie gminy Nieporęt koło Zalewu Zegrzyńskiego, był częścią twierdzy Zegrze, która wraz z twierdzami Modlin i Warszawa tworzyła Warszawski Rejon Ufortyfikowany.

fot. http://sanktuariumdabrowka.pl/Na Kurpiowszczyźnie nie brak obiektów sakralnych w randze zabytku nie wspominając już o duchowym wymiarze tych miejsc. Kolegiata myszyniecka, kościół św. Ducha w Kadzidle czy sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce to tylko ważniejsze spośród świątyń na religijnej mapie tego regionu. Wśród niech na szczególną uwagę zasługuje również usytuowana nieopodal ostatniej z wspomnianych Dąbrówka, która nie tak dawno doczekała się oficjalnego statusu sanktuarium.

Wszystko zaczęło się od zagajnika bartnych sosen, gdzie wytwarzano tradycyjny kurpiowski miód. Z czasem drzewa wycięto pozostawiając jedynie jedną barć naznaczaną krzyżem i oraz wizerunkiem Marii Panny. Miejsce to cieszyło się wielkim poważaniem okolicznych mieszkańców od co najmniej czterystu lat.

altPlany przestrzennego zagospodarowania terenów fortecznych w Warszawie pojawiły się zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., kiedy tylko przestały obowiązywać wojskowe ograniczenia zabudowy.

Na terytorium współczesnej Polski znajduje się ogromna ilość pozostałości fortyfikacyjnych – pomników panujących tutaj niegdyś imperiów. Polska mogłaby więc uchodzić za muzeum fortyfikacyjne wszechczasów, kraj który przyciąga turystów fascynującymi zabytkami historycznymi ilustrującymi przemiany w historii europejskiej architektury obronnej. Tylko tutaj fascynaci historii militarnej mogą znaleźć jednocześnie krzyżackie zamki, pruskie forty z XVII – XIX wieku czy bunkry III Rzeszy, podobnie jak obok siebie współistniejące XIX – wieczne rosyjskie fortece i bunkry sowieckie.

Ostra zima prawdopodobnie opóźni termin zakończenia prac renowacyjnych tej placówki. Według informacji pozyskanych z Urzędu Miejskiego (inwestora przedsięwzięcia) prace postępują zgodnie z harmonogramem. Niemniej dyrektor muzeum, Jerzy Jastrzębski, nie wyklucza przedłużenia remontu właśnie w efekcie opóźnień spowodowanych mrozem.