Na ten moment mieszkańcom Łomży przyszło czekać długo, choć z miejsca wypada stwierdzić, że było warto. Bowiem 19 lutego Muzeum Północno-Mazowieckie wznowiło swą pełnowymiarową działalność i to w wyjątkowym stylu.

Nic zatem dziwnego, że tłum zainteresowanych przerósł oczekiwania organizatorów. Obok dyrekcji tej placówki zebranych powitał również kolekcjoner z Krakowa, Marek Sosenko, z którego rozległych zbiorów już nie raz korzystała wspomniana placówka. Tym razem zaprezentowano „Papierowe cudeńka czyli niezwykły świat luksusowych papierów”.

Pierwsze wrażenie z ekspozycji to bogactwo i jej rozpiętość tematyczna. Pocztówki, akty nadania, gry planszowe z doby międzywojnia, ozdobne woluminy, komiksy, finezyjnie zdobione zaproszenia, bożonarodzeniowe szopki – to tylko część spośród ogromu eksponatów jakimi uraczył łomżan krakowski kolekcjoner. Zabrakło niestety unikalnego zbioru kalkomanii bezpowrotnie straconego w efekcie zeszłorocznej powodzi, o czym rzeczony nadmienił podczas zwięzłego wprowadzenia do wystawy. Unikalność zbioru polega nie tylko na jej wielowymiarowości, ale też swoistym nobilitowaniu wytworów kultury materialnej wobec których na co dzień przechodzimy bez głębszej refleksji.

Miłym zaskoczeniem okazała się również powierzchnia wystawowa sal w których zaprezentowano  kolekcję. Cztery rozległe sale (z pełnym dostosowaniem do współczesnych wymogów ekspozycji) to zjawisko dotąd w Łomży nie widywane. „Papierowe cudeńka” będzie można podziwiać do końca maja, choć nie wykluczone, że w przypadku utrzymującego się zainteresowania potrwa ona nieco dłużej.

Równolegle z prezentacją zbiorów Marka Sosenki w jednej z mniejszych sal zainaugurowano wystawę na którą złożyły się liczne przedmioty codziennego użytku odnalezione podczas renowacji budynku tej placówki. „Na czym stoi muzeum” ma charakter stały i jest ciekawym „rzutem oka” na przeszłość tego wyjątkowego miejsca.

kies3

Maria Kiesner znana jest z malarstwa architektury, szczególnie tej modernistycznej i socmodernistycznej. Interesujące ją budowle stają się głównymi bohaterami obrazów artystki oczyszczonych ze zbędnego sztafażu, obrazów pustych, ale jednocześnie monumentalnych. Na wystawie w Galerii Milano artystka zaprezentuje prace, które są kontunuacją jej artystycznych poszukiwań jednocześnie ukazując nowe wątki w obrazach autorki.

Tytuł wystawy “Gdzieś/Somewhere” to antynomia odnosząca się do nazwy poprzedniej prezentacji prac Kiesner w Milano w 2009 r. pt. “Nigdzie”. Na wystawie tej artystka pokazała m.in. obrazy ukazujące makiety projektów architektonicznych Katarzyny Kobro. Tym razem jednak malarka skupia się na konkretnych miejscach, chociaż swoim zwyczajem nie podpisuje przedstawianych budowli. Pozostawiając charakterystyczną dla twórczości autorki niedookreśloność miejsc, wystawa odsyła jednak do konkretnych malowanych przez nią obiektów, choć nieco przekornie - “gdzieś” nie odnosi się przecież do określonej przestrzeni.

logo_saska-expo"Tu było, tu stało", czyli rozmowy o znikającej warszawskiej architekturze.

Spotkanie będzie poświęcone warszawskiej architekturze, ze szczególnym uwzględnieniem modernizmu i architektury Saskiej Kępy. Spotkanie dobrze wpisują się w wystawę Majki Kiesner “Gdzieś/somewhere”, w której kluczową rolę pełni architektura modernizmu i socmodernizmu. Wystawa nawiązuje także do projektu, “Tu było, tu stało” dotyczącego interesujących obiektów warszawskiej architektury, które zniknęły po 1989 r.  - projekt wystartował na festiwalu  Warszawa w Budowie 2

W spotkaniu udział wezmą osoby (historycy sztuki, historyk i prawnik), których żywo interesuje tematyka wyburzania ciekawych obiektów i zawodowo zajmują się związanymi z tym zagadnieniami. Spotkanie złoży się z kilku prezentacji, a zostanie zakończone dyskusją.

Miejsce spotkania: Galeria MILANO, organizator: Stowarzyszenie MASŁAW

Godzina: start 16

Program SASKA EXPO: www.saskaexpo.pl

Plakat

 Wystawa "Z dziejów grajewskiej OSP w latach 1900-1939"

 

Grajewska Izba Historyczna oraz Zarząd OSP w Grajewie serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy

"Z dziejów grajewskiej OSP w latach 1900-1939" 

 Wystawa odbędzie się w siedzibie wspomnianej placówki przy ulicy Ełckiej 30 dnia 27 lutego 2011 r. o godz. 12.00

Za portalem: Grajewiak.pl

 

Pierre Cottin na wystawie "Ziarna Światła. Fotografie 1983-1988" w Starej Galerii ZPAF pokazuje utrwaloną na fotografiach Polskę lat 80. Warto zobaczyć tą interesująca podróż po naszym kraju oczami francuskiego fotografa. 
Łomżyńskie targowisko w artystycznym ujęciu.

Co oprócz warzyw, produkowanej w Chinach odzieży i tandetnych zabawek ma do zaoferowania łomżyńskie targowisko ? Stanisław Zeszut swymi fotografiami udowodnił, że bardzo wiele. Bowiem jego wizyty w tym zdawałoby się wyzutym z artyzmu miejscu zaowocowały licznymi fotografiami, których nie powstydziłby sie żaden szanujący się abstrakcjonista.

Rozdarte folie unoszone przez wiatr, promienie zimowego słońca przenikające szpary pomiędzy opuszczonymi straganami - te i inne zjawiska stały się dla wspomnianego fotografika inspiracją dzięki, której zaistniała niniejsza wystawa. Inicjujący ją wernisaż miał miejsce 14 maja w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku.

Stanisław Zeszut ma już w planach kolejny projekt - Łomża w lustrzanym odbiciu.