STOWARZYSZENIE MASŁAW  WZIĘŁO UDZIAŁ W FESTIWALU WARSZAWA W BUDOWIE II - ORGANIZOWANYM PRZEZ MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ.

Do kogo należy Warszawa? Kto decyduje o jej kształcie? Gdzie szukać wiedzy, która pozwoliłaby nam zaprojektować miasto na miarę naszych potrzeb i ambicji? Nowoczesna Warszawa – czyli jaka? Nowoczesna Warszawa – dla kogo i kto miałby ją zbudować? Nowoczesna Warszawa – gdzie szukać jej legend? Jak chcemy żyć w mieście, jak pragniemy go używać, a jednocześnie - za jakie elementy miejskiego życia powinniśmy wziąć odpowiedzialność?

Na te pytania próbował odpowiedzieć  festiwal projektowania miasta „Warszawa w budowie", organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Druga edycja festiwalu trwała przez cały październik 2010 roku.

W organizację festiwalu WWB aktywnie włączyło się również Stowarzyszenie Masław.

 Patrz projekt "Tu było, tu stało"

 

Nasze stowarzyszenie zorganizowało w dniu 10 października wycieczkę po warszawskich fortach. Dwugodzinna wycieczka po Forcie Bema i jego okolicach rozpoczęła się na zajezdni tramwajowej przy skrzyżowaniu ulic Księcia Janusza i Dywizjonu 303, a skończyłą przy ul. Obozowej. Historyk dr Paweł Brudek ze Stowarzyszenia Masław obszernie opowiadał o niemal nieobecnej w świadomości mieszkańców Warszawy architekturze fortyfikacyjnej.

Szczegółowe informacje: http://www.warszawawbudowie.pl/index.php?news=warszawskie_forty

 


 

W dniu 16 października w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Sala z Mozaiką) odbyły się warsztaty „Miasto marzeń" organizowane i prowadzone przez Patrycję Jastrzębską ze Stowarzyszenia Masław i Fundacji Supermarket Sztuki (współpraca - Joanna Janus - Stowarzyszenie Masław). Dzieci budowały miasto, w którym chciałyby żyć, zastanawiając się jednocześnie, co im się podoba, a co nie podoba w miejscu, w którym mieszkają i co chcą tu zmienić. Próbowaliśmy pokazać dzieciom, że Warszawa to ich miasto, na którego wygląd i funkcjonowanie mogą mieć wpływ. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Szczegółowe informacje: http://www.warszawawbudowie.pl/index.php?news=miasto_marzen

 

WWB to unikalny festwal koncentrujący się na specyficznym mieście, społeczno-urbanistycznemu laboratorium, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i uparcie wdrażanych aktywistycznych postulatów, na naszych oczach zachodzą głębokie zmiany, składające się na obraz miasta przyszłości. Skupiamy się przede wszystkim na zaangażowaniu indywidualnych mieszkańców, grup, kolektywów, organizacji oraz instytucji w proces projektowania i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy.

W ramach ubiegłorocznego WWB odbyło się ponad 70 wydarzeń – od inauguracyjnej akcji „Moon Ride" przed Pałacem Kultury, przez wystawy, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe, wycieczki, po kolejną edycję Departamenty Propozycji – Departamentu Propozycji – otwartych sesji dla mieszkańców Warszawy, gdzie każdy chętny może przedstawić swój własny pomysł na miasto. Wśród wydarzeń festiwalowych znalazły się wystawy legend nowoczesnej architektury polskiej (projektanta warszawskich dworców Arseniusza Romanowicza, a także Karola Schayera, autora przedwojennej willi przy Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym "Dzienniku 1954" i projektanta 140 modernistycznych gmachów w Bejrucie, oraz Stanisława Zamecznika - projektanta architektury wystawienniczej), wykłady (m.in. zdobywczyni tegorocznej nagrody Pritzkera Kazuyo Sejimy), debaty, warsztaty designerskie i urbanistyczne, wycieczki miejskie, projekcje filmowe i zajęcia architektoniczne dla dzieci, a także projekty artystyczne w przestrzeni publicznej i happeningi.

Stowarzyszenie Masław dziękuję Muzeum Sztuki Nowoczesnej za możliwość uczestniczenia w WWB, za pomoc w realizacji naszych pomysłów. Mamy nadzieję, że będziemy mogli również włączyć się w organizację trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie.