Mapa to efekt pracy dzieci na rodzinnych warsztatach architektonicznych Przypadek Miasto 3, które odbywały się od września do grudnia 2017 w Służewskim Domu Kultury. Znalazły się na niej budynki, które zdaniem młodych uczestników zajęć były najciekawsze spośród architektonicznych bohaterów cyklu. Dzieci metodą szablonu przeniosły wybrane obiekty na architektoniczną mapę. Po opracowaniu graficznym udostępniamy ją do pobrania na naszej stronie (pobierz).

TBTS mapa lekki plik

Mapa stanowi subiektywny miniprzewodnik po architekturze różnych epok i styli. Prezentujemy obiekty zarówno z czasów starożytnych - jak Partnenon w Atenach, Petra wJordanii czy Piramida Nisz w El Tajin (Meksyk), jak i średniowiecznych – m.in. katedrę Notre Dame i Wielki Meczet w Dżenne, czy w końcu bardziej nam współczesnych – np. Jednostkę Marsylską Le Corbusiera, Operę w Sydney Jørna Utzona i Teatr Narodowy w Pekinie projektu Paula Andreu.

Pochodzące sprzed tysięcy lat dzieła uznane za cuda dziedzictwa światowego (jak Piramidy w Gizie czy też Brama Isztar w Babilonie) sąsiadują na naszej mapie ze współczesnymi realizacjami znanych architektów (np. stacją metra w Nowym Jorku projektu Santiago Calatravy i Centrum Kultury Azerskiej w Baku autorstwa Zahy Hadid). Nie zabrakło na niej obiektów o charakterze eksperymentatorskim jak dom z piasku w Dżibuti (proj. Nader Khalili) i dom jajko w Tokio (Natural Elipse, proj. Masaki Endoh i Masahiro Ikedy).

Pamiętaliśmy również o ważnych miejscach z Polski – także tych najstarszych, jak gród w Biskupinie. Na miejsce na mapie zasłużył oczywiście współczesny Służewski Dom Kultury, gdzie przez trzy i pół miesiąca spotykaliśmy się co tydzień na naszych warsztatach.

Mamy nadzieję, że nasza mapa będzie inspiracją do dalszych architektonicznych podróży w czasie i przestrzeni i zachęci do samodzielnego poznawania fascynujących dzieł dziedzictwa kulturowego przez małych i całkiem dużych odbiorców.

Opracowanie merytoryczne: Patrycja Jastrzębska

Grafika: Agnieszka Zalotyńska

Organizatorzy: Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław (www.maslaw.org.pl)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego