2015 09 30 przypadek miasto plakat thumb

Zapraszamy na cykl warsztatów architektonicznych „Przypadek miasto”, które odbędą się w przestrzeni Nowego Teatru.

W czasie warsztatów będziemy aktywnie „uczyć miasta” wraz z dziećmi i ich opiekunami. Pojawią się tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką i zielenią. Będziemy poznawać miasto także zmysłami, spróbujemy usłyszeć miasto, zastanowimy się czy można je poczuć, przekonamy się w jaki sposób architektura może wpływać na nasz nastrój.

Każde spotkanie to dyskusje z dziećmi i praktycznie zajęcia, w trakcie których mali uczestnicy będą poznawać i tworzyć projekty związane z tematem przewodnim zajęć, a elementy realizacji (bądź nawet całość) przygotowanej podczas warsztatów dzieci będą mogły zabrać do domu!

Miejsce: Świetlica Nowego Teatru

Czas trwania cyklu: 18 września –4 grudnia 2016 r. 
Zawsze w niedziele, godz. 11.
Bilety: 15 zł/dziecko
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Na cykl składają się następujące warsztaty:

18.09 / Miasto – przestrzeń do mieszkania

25.09 / Zieleń w wielkim mieście

2.10 / Rozejrzyj się wokół! Warsztaty terenowe z elementami gry miejskiej

9.10 / Zabytki od-nowa
16.10 / Architektura zmysłów

23.10 Muzyka miasta

6.11 / Zwierzęta w wielkim mieście

20.11 / Wyreżyseruj miasto

27.11 / Architektura dobrego nastroju

4.12 / Drewno i beton

Opis:

18.09 / 11.00

Miasto – Przestrzeń do mieszkania

Warsztat wprowadza dzieci w miejską tematykę. Czym jest miasto? Jak działa? Czy ktoś w nim pociąga za sznurki? Prowadzący wspólnie z dziećmi zastanowią się, co powinno mieć miasto, by wszystkim żyło się w nim dobrze. Dzieci zaprojektują też miasto doskonałe.

25.09 / 11.00

Zieleń w wielkim mieście

Miasto to nie tylko budynki i drogi. To także przestrzeń wokół budynków. Warsztat ma za zadanie

przybliżyć dzieciom ideę miejskiego ogrodnictwa, a także projektowania krajobrazu. Warsztat z sadzenia roślin obok pawilonu.

2.10 / 11.00

Rozejrzyj się wokół! Warsztaty terenowe z elementami gry miejskiej

Podczas spaceru dzieci poznają okolicę Nowego Teatru w Warszawie. Dzieci otrzymają konkretne

zdania, które będą miały wykonać podczas warsztatu terenowego.

9.10/ 11.00

Zabytki od-nowa

Zabytki zyskują drugie życie. Na czym polega rewitalizacja, modernizacja i adaptacja? Na przykładzie

budynku Nowego Teatru (czyli dawnej zajezdni śmieciarek) dzieci zastanowią się, jak można sprawić, by niszczejący zabytek stał się ciekawym miejscem. Warsztatowi towarzyszyć będzie zabawa w szukanie starych i nowych elementów architektury siedziby Nowego Teatru.

16.10 / 11.00

Architektura zmysłów

Czy miasto można poczuć – smakiem, powonieniem, dźwiękiem, dotykiem? Pomoże w tym warsztat z wyobraźni oraz poznawania architektury wszystkimi zmysłami.

23.10 / 11.00

Muzyka miasta

Jakie dźwięki wydaje z siebie miasto? Podczas warsztatu dzieci spróbują wsłuchać się w miasto, a następnie zaprojektować jego muzykę.

6.11 / 11.00

Zwierzęta w wielkim mieście

Na ulicach miast najczęściej spotkać można psy, czasem koty. Jakie jeszcze zwierzęta zamieszkują miasta? Podczas spotkań dzieci przyjrzą się temu co na dole, na górze oraz pod ziemią. Przekonają się, że miasto, wbrew pozorom, ma bardzo bogatą faunę.

20.11 / 11.00

Wyreżyseruj miasto

Jak planuje się przestrzeń miasta? Architekt czy urbanista dla miasta jest jak reżyser dla teatru. Ich rolą jest reżyserowanie tła i zdarzeń w przestrzeni.

27.11 / 11.00

Architektura dobrego nastroju

Architektura wpływa na ludzką psychikę i emocje. Jedna bryła podoba się nam, inną uważamy za brzydką. Architekci świadomie wykorzystują materię i inne czynniki, by wpłynąć na nastrój ludzi stykających się z projektowanymi przez nich przestrzeniami.

4.12 / 11.00

Drewno i beton

O nurtach we współczesnej architekturze. Wspólnie prześledzimy najgłośniejsze realizacje z tych materiałów w Polsce (odniesienie do Teatru Nowego) i na świecie. Zastanowimy się jaką rolę spełnia użyty materiał w architekturze.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partner: Nowy Teatr

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty są kontynuacją cyklu ‘Przypadek miasto’ z 2015 r. dofinansowanego

przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

Warsztaty prowadzą:

Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, założycielka Tu było, tu stało), Aleksandra Pawlak – (architekt wnętrz, projektant wzornictwa), Karolina Iwańczyk (kulturoznawczyni) , Zuzanna Glińska - (a rchitektka)