2015 09 30 przypadek miasto plakat thumb Miejsce: Teatr Ochoty Kawiarnia Kwadratowa, ul. Reja 9

 Czas trwania: 10 października19 grudnia 2015 r.

 soboty, godz. 12.

 

Zapraszamy na Przypadek miastocykl rodzinnych warsztatów architektonicznych.Dla chcących aktywnie uczyć się miastadzieci i ich opiekunów przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych spotkań.

 

Zapraszamy dzieci w wieku 59 lat wraz z rodzicami/opiekunami

 

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/697057863728232/

Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona!

Wstęp 15 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie niespodzianka!

 

Dzieci, które wezmą udział przynajmniej w 8 zajęciach, otrzymają dyplomy potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

 

Rodzinne warsztaty architektoniczne Przypadek miastoprzeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat i ich opiekunów. To dziesięć spotkań w czasie których ich uczestnicy będą aktywnie uczyć się miasta.

 

Ciekawe, ale często trudne zagadnienia, podamy w przystępny sposób, odpowiedni do wieku uczestników i zachęcający do tego, by sięgnąćpo więcej. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury, parku, przestrzeni miejskiej oraz komunikacji. Zwrócimy uwagę między innymi na problem chaotycznej reklamy, zanieczyszczenia i chaosu komunikacyjnego.

 

Prowadzący ci sami którzy sprawdzili się w zeszłym roku, na cieszących się dużym powodzeniem warsztatach Moje miasto Warszawa, organizowanych przez Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało w Domu Spotkańz Historiąporuszaćbędątematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką, komunikacją i reklamą.

 

Jednym z tematów zajęć będzie Mieszkam eko. Ich uczestnicy będą uczyć się między innymi tego, jak oszczędzać energię i dbać o środowisko naturalne. Zadbaliśmy o to, byśmy sami mogli być dla dzieci przykładem, dlatego stawiamy na materiały ekologiczne i recyclingowe wiele rzeczy, które wyrzucamy, świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania w zabawie i nauce jednocześnie.

 

Każdy warsztat jest traktowany jako odrębny temat/moduł, nie jest konieczne uczestnictwo w całym cyklu, choć warto, ponieważ ci, którzy wezmą udział w przynajmniej ośmiu zajęciach dostaną dyplomy.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

 

Partnerzy: Kawiarnia Kwadratowa, Teatr Ochoty

 

Patroni medialni: Dziecko w Warszawie, Gazeta Co Jest Grane, Miesięcznik Stolica, urbnews.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypadek miastojest projektem składającym się z dwóch modułów: cyklu warsztatów architektonicznych skierowanych do dzieci (moduł1), które odbędą się w Teatrze Ochoty Kawiarni Kwadratowa oraz dla dorosłych (moduł2), które będą miały miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

facebook.com/TuByloTuStalo

 

Harmonogram:

 

1.10.10.2015 Miasto przestrzeńeksperymentu

 

Podczas tego warsztatu prowadzący zajęcia przedstawią przestrzeń miejską jako miejsce nieskrępowanego eksperymentu, gdzie mieszają się różne, nowatorskie i często zaskakujące idee. Myśli te zazwyczaj pozostają w sferze utopii jako nigdy niezrealizowane projekty architektów bądź artystów. Czasem jednak wkraczają w przestrzeń miejską i stają się jej stałym elementem, niekiedy urastając do rangi ikony miasta (np. Palma Joanny Rajkowskiej). Uczestnicy wspólnie poeksperymentują w wyimaginowanym mieście.

 

2. 17.10.2015 Nowocześnie i ekologicznie, czyli budujemy miasto marzeń

 

Na tym warsztacie uczestnicy zastanowią się czym jest miasto i jak je projektować, aby w przestrzeni miejskiej znalazły się obiekty spełniające wszystkie funkcje potrzebne mieszkańcom do życia. Zastanowią się także co to znaczy, że miasto jest ekologiczne i nowoczesne, jakie warunki powinno spełniać, by było przyjazne jego mieszkańcom. Organizatorzy zwrócą uwagę na ważny aspekt projektowania miasta jako całości. Dzieci przekonają się, że miasto jest jak żywy organizm, na którego kształtowanie mogą mieć wpływ. Uczestnicy zbudują miasto swoich marzeń, w którym pragnęliby żyć.

 

3. 24.10.2015 Mieszkam eko

 

Ten warsztat ma na celu przedstawienie dzieciom sposobów oszczędzania energii w domu/mieszkaniu. Jak w prosty sposób przyczyniać się do dbania o środowisko naturalne, np. poprzez oszczędzanie wody, segregację śmieci, stosowanie energooszczędnego oświetlenia, wyposażanie domu w meble z materiałów najbardziej przyjaznych środowisku, jak np. drewno, kamień. Organizatorzy opowiedzą jak na szeroką skalę można wytwarzać energię z surowców odnawialnych poprzez: elektrownie wiatrowe, wodne, kolektory słoneczne i czym różnią się takie elektrownie od tych zasilanych np. węglem, ropą naftową etc.

 

4. 7.11.2015 Sadzimy miasto zieleńw mieście

 

Podczas tego warsztatu uczestnicy przekonają się, że zieleń jako jeden z ważniejszych elementów miasta, nie jest zarezerwowana tylko dla parków, skwerów i miejskich lasów. Sami mieszkańcy także mogą o nią zadbać, zaczynając od tego co najbliżej: swojego podwórka, otoczenia. Dzieci dowiedzą się czym jest guerilla gardening, czyli ogrodnicza partyzantka miejska, jak dzięki niej można oswajać przestrzeń miejską, czyniąc ją bardziej przyjazną człowiekowi. Przekonają się też, że sadzenie zieleni w mieście nie ma granic, jeśli tylko puści się wodze wyobraźni.

 

5.14.11.2015 Design miejski. Mała architektura jest ważna

 

Ten warsztat ma na celu przybliżenie dzieciom czym jest miejski design i mała architektura oraz uzmysłowienie, że każdy tego typu obiekt (latarnie, ławki, kosze na śmieci, kioski, przystanki, tablice informacyjne etc.) jest przez kogoś(projektanta, architekta) wymyślony i zaprojektowany, może mieć różny wygląd/kształt i być zrobiony z różnych materiałów. Uczestnicy zaprojektują elementy małej architektury, dowiedzą się z jakich materiałów mogą powstawać dane obiekty, i jak ważne jest, aby były to materiały ekologiczne i przyjazne środowisku.

 

6.21.11.2015 Po mieście poruszaj sięz głową. Komunikacyjna gra w kapsle

 

Tematem warsztatu będzie komunikacja w mieście, która często stanowi jeden z jego głównych problemów. Uczestnicy zastanowią się jakie sposoby miejskiej komunikacji są najbardziej efektywne i dowiedzą się co to znaczy być ekologicznym poruszając się po mieście. Podczas komunikacyjnej gry w kapsle poznają zasady bezpiecznego poruszania się w przestrzeni miasta i zobaczą jakie mogą napotykać problemy, chcąc szybko przemieszczać się z jednego punku do drugiego.

 

7. 28.11.2015 Zerwij reklamę, zrób cool ubranie

 

Na tym warsztacie poruszony zostanie problem wielkoformatowej reklamy w mieście. Taka reklama często zalewa, dominuje w przestrzeni powodując, że architektura miasta staje się niewidoczna. Dzieci poznają różne formy reklamy zewnętrznej, dowiedzą się kto jest odpowiedzialny za umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej i jaki wpływ mogą one mieć na wygląd naszych ulic. Uczestnicy przekształcą problem wielkoformatowej reklamy w twórczy sposób (reklamy często prezentują modę) zgodnie z ekologiczną ideą recyclingu: wykonają futurystyczne ubrania z reklamowych, kolorowych gazet.

 

8.5.12.2015 Osiedla przestrzeńnajbliższa

 

Podczas warsztatu organizatorzy i uczestnicy porozmawiają o najbliższej im przestrzeni, czyli o osiedlach i podwórkach. Zastanowią się wspólnie co mogą dla tej przestrzeni zrobić, jak ją zmieniać i kształtować, by była przyjazna i bezpieczna.

 

9.12.12.2015 Bawięsięświetnie. Budujemy plac zabaw

 

Na tym warsztacie uczestnicy zastanowią się, jakie elementy powinien mieć ciekawy i bezpieczny plac zabaw. Dowiedzą się co robić, żeby taki obiekt był ekologiczny. Zbudują wspólnie kolorowe oraz nowatorskie place zabaw.

 

10.19.12.2015Nowe życie zabytków

 

Tematem zajęć będzie problem niszczejącej zabytkowej architektury. Co decyduje o tym, że budynek jest zabytkowy? Co to jest zabytek? Kiedy architektura powinna być chroniona i jak o nią dbać? Uczestnicy poznają odpowiedzi na te pytania i dowiedzą się jak nadawać zabytkowej architekturze nowe funkcje oraz jak wykorzystać opuszczone, ale ciekawe przestrzenie dla nowych celów.

 

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

 

Warsztaty prowadzą doświadczone animatorki: Zuzanna Glińska (architektka, historyczka sztuki), Karolina Iwańczyk (kulturoznawczyni), Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki) i Aleksandra Pawlak (architekt wnętrz).