2015 09 30 przypadek miasto plakat thumb Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Czas trwania: 30 września – 9 grudnia 2015 r.

środy, godz. 18.00

organizatorzy: Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław

partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

patroni medialni: Gazeta Co Jest Grane, Miesięcznik Stolica

fundator książek: Centrum Architektury

Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Przypadek miasto” – kurs z miasta – cykl warsztatów architektonicznych dla dorosłych to propozycja dla tych, których ciekawi miasto: dla osób lubiących obserwować zachodzące w nim zmiany i chcących mieć na nie wpływ. Ideą organizatorów jest stworzenie pola do wspólnego działania dla grupy żywo zainteresowanej tematyką miejską.

Do prowadzenia zajęć zostali zaproszeni specjaliści „od miasta”, by w ciekawy sposób pokazywać uczestnikom środowych spotkań mechanizmy jego funkcjonowania i zwracać uwagę na dobre praktyki, wypróbowane metody i narzędzia do rozwiązywania miejskich problemów. Między innymi po to, by zachęcić do podejmowania własnych społecznych inicjatyw, służących zmianom przestrzeni miejskiej.

W programie znalazło się 10 warsztatów. Poruszane będą zagadnienia z zakresu estetyki przestrzeni miejskiej, dziedzictwa kulturowego, architektury i urbanistyki. Nie zabraknie tematów związanych z ochroną zabytków czy reklamą.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1503594899952543/

 

Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona!

Wstęp 8 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie książka od Centrum Architektury!

Osoby, które wezmą udział przynajmniej w 8 zajęciach, otrzymają dyplomy potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.
      

kontakt:

 Edyta Borkowska, tel. 693 622 082 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Agnieszka Zalotyńska, tel. 500 030 947Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook.com/TuByloTuStalo

maslaw.org.pl

 

Harmonogram:

1. 30.09.2015

Niewidzialna ręka planisty – jak planuje się miasta?

prowadzący: Karol Langie (architekt)

Na tych warsztatach przyjrzymy się planowaniu miast na przestrzeni dziejów. Dowiemy się, co było ważne kiedyś, a co jest istotne teraz, w nowoczesnym planowaniu. Omówimy konkretne przypadki planowanych miast, np. idealnego miasta renesansowego, miasta-ogrodu czy miasta XIX-wiecznego. Zastanowimy się, dlaczego całościowa wizja rozwoju miasta ma takie znaczenie. Na koniec zaprojektujemy własne miasta idealne, by zobaczyć, jaki jest nasz ideał dziś.

 

2. 07.10.2015

Konserwować czy burzyć? Walka tradycji z nowoczesnością

prowadząca: Joanna Koszewska (architektka)

Podczas spotkania weźmiemy na warsztat pojęcia ,,stare” i ,,nowe” w kontekście przestrzeni miasta. Co jest nowe w starym mieście, a co można nazwać starym w nowym mieście? Które części miasta definiują jego tożsamość i rozpoznawalność? Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy rekonstrukcja historycznych obiektów ma sens. Omówimy temat „plomb” w zabudowie miejskiej i zaproponujemy własne rozwiązania. Dzięki przykładom spróbujemy zobrazować zagadnienie dopasowania do kontekstu otoczenia zarówno w architekturze, jak i urbanistyce.

 

3. 14.10.2015

Poczuj miasto – psychologiczne aspekty architektury

prowadzący: Karol Langie (architekt) i Aleksandra Pawlak (architektka wnętrz, mgr filozofii)

Jak otoczenie wpływa na emocje, jak różnie postrzegamy przestrzeń, jakiej przestrzeni potrzebujemy i chcemy? Warsztat otworzy uczestników na postrzeganie prawideł szeroko rozumianej psychologii środowiskowej w bezpośrednim otoczeniu. Wyjdziemy na miasto, żeby je poczuć, a następnie zastanowimy się, czy i jak potrzeby osób zamieszkujących i odwiedzających okolicę są spełniane. Jak można zmieniać miejsca nieprzyjazne w przyjazne?

 

4. 21.10.2015

Czym poruszać się po mieście?

prowadzący: Robert Buciak, Radosław Wałkuski (Stowarzyszenie Zielone Mazowsze)

Miasto to przestrzeń gęsta od budynków, ulic i ludzi. Żyje, gdy na ulicach widać spacerowiczów, a kawiarniane ogródki są pełne. Jak zaprojektować ulice, aby mieszkańcy chętnie z nich korzystali? Czy Warszawa odpowiada na potrzeby mieszkańców: pozwala na sprawne poruszanie się rowerem, autobusem, tramwajem, samochodem? Będziemy spacerować po centrum Warszawy, rysować różnego rodzaju trasy dojazdu do pracy, budować przestrzeń, w której dobrze się przebywa. Na koniec zaproponujemy swoje zmiany na charakterystycznych dla miasta ulicach.

 

5. 28.10.2015

Okolice Pałacu Kultury i Nauki – przestrzeń do zagospodarowania

prowadzący: Tomasz Fudala (historyk sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Niezabudowany Plac Defilad okalający Pałac Kultury i Nauki to ścisłe centrum miasta, przestrzeń reprezentatywna, która od 25 lat jest wyrazem urbanistycznej bezsilności. Przedstawimy przeszłe i obecne wizje urbanistów i architektów dotyczące tego placu. Zastanowimy się wspólnie, jak można wykorzystać teren wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, czego tam brakuje, co jest potrzebne mieszkańcom, co byśmy chcieli, żeby się tam znalazło. Nasze wyobrażenia skonfrontujemy z aktualnym planem miejscowym tego terenu. Przyjrzymy się także bliżej projektom nowych siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa.

 

6. 04.11.2015

Znikająca architektura Warszawy – dziedzictwo warte zachowania?

prowadząca: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, „Tu było, tu stało”)

Jak przeobraża się przestrzeń miasta? Jak zmieniają się budynki i obiekty? Czy są to zmiany pozytywne czy negatywne? Wspólnie poszukamy dobrych i złych przykładów przekształceń w przestrzeni miejskiej. Czy to, co zniknęło niedawno z architektonicznej mapy Warszawy, było warte zachowania, czy wprost przeciwnie? Czy należy burzyć stare, żeby budować nowe? Za którymi budynkami tęsknimy, a których nam nie szkoda?

 

7. 18.11.2015

Miasto jak mieszkanie. Zaprojektuj z nami miejski design

prowadząca: Agnieszka Rumińska (redaktorka naczelna Bryla.pl)

Jak ważne są dla nas design miejski i mała architektura? Czy je dostrzegamy, czy też ignorujemy? Jaki mają wpływ na ogólny wygląd naszego miasta? Czy powinny dominować, czy wtapiać się w tło? Wspólnie zaprojektujemy pewne elementy małej architektury. Na warsztat weźmiemy ławki, kosze na śmieci, latarnie i przystanki, a także wszystko to, co sprawia, że w miejskiej przestrzeni czujemy się „jak w domu”. Sprawdzimy, co dzieje się, kiedy tego „umeblowania” zabraknie albo okaże się źle dobrane, za duże lub nietrwałe. Postaramy się stworzyć przestrzeń przyjazną i otwartą, w której nie zabraknie miejsca dla każdego z nas.

 

8. 25.11.2015

Reklamy i szyldy w przestrzeni publicznej

prowadząca: Aleksandra Stępień (historyczka sztuki, Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim)

Jakie jest, a jakie powinno być miejsce reklam w miastach? Dlaczego dominują one w przestrzeni publicznej i czy można coś z tym zrobić? Co jest lepsze: nakazy i zakazy czy edukacja? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania, zastanowimy się także, na czym polega dobra lokalna polityka reklamowa i jak możemy się w nią włączyć.

 

9. 02.12.2015

Osiedla – przestrzeń życia społecznego

prowadzący: Marcin Chomicki i Justyna Wencel (artyści wizualni)

W jaki sposób stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców osiedla? Czy potrzebujemy dziś przestrzeni wspólnej? Punktem wyjścia warsztatów będzie historia i architektura osiedla Sady Żoliborskie projektu Haliny Skibniewskiej. Odbędziemy wirtualny spacer po tym osiedlu, poznając jego założenia, przyglądając się zmianom w jego strukturze i funkcjonowaniu na przestrzeni lat. Stworzymy projekty, które będą wpływać na integrację i aktywizację mieszkańców. Zastanowimy się, czy dzisiaj ma zastosowanie koncepcja osiedla społecznego.

 

10. 09.12.2015

Ochrona zabytków w praktyce

prowadzący: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki) i Karol Langie (architekt)

Jak skutecznie możemy działać dla dobra przestrzeni miejskiej? Jak wygląda regulacja prawna związana z ochroną zabytków? Jak realnie możemy działać na rzecz ich ochrony? Na warsztat zostaną zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejscy aktywiści i urzędnicy, którzy na co dzień zajmują się tą materią. Wspólnie spróbujemy wypracować pomysły na skuteczne i trwałe rozwiązania.

 

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska