Zapraszamy na rodzinne warsztaty architektoniczne "Moje Miasto Warszawa 7". W tym roku przygotowaliśmy dla najmłodszych architektoniczną przygodę na Śródmieściu! Przed nami fascynująca opowieść o mieście połączona z twórczymi zajęciami. Uczestnicy będą mieli okazję zamienić się w projektantów i urbanistów! Zadaniem „Moje Miasto Warszawa” jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Zajęcia uwrażliwiają dzieci na przestrzeń i jej różnorodność, a dodatkowo kształtują postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy. Warsztaty prowadzą doświadczone edukatorki, architektki i animatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Anna Obrębska, Aleksandra Pawlak.
15.09.2024 | godz. 12:30 | Warszawa – moje miasto
Poruszamy temat warunków, jakie powinno spełniać miasto, by było przyjazne jego mieszkańcom. Zastanawiamy się czym jest miasto, czym się różni miasto od wsi, czym jest stolica, czym się różni stolica od innych miast, jakie są tu dodatkowe budynki/obiekty/funkcje. Przywołujemy przykłady z przeszłości – na czym polegało planowanie, jak wyglądały rynki dawnych miast w Polsce, a jak to wygląda w Warszawie. Uczestnicy zbudują miasto swoich marzeń, w którym pragnęliby żyć. Dzieci przekonają się, że miasto jest jak żywy organizm, na którego kształtowanie mogą mieć wpływ.
22.09.2024 | godz. 12:30 | Śródmieście – serce Warszawy.
Podczas warsztatów pokażemy charakterystyczne obiekty i zabytki z dzielnicy Śródmieście Wspólnie zastanawiamy się, co powinno być w każdej dzielnicy, aby życie w niej było komfortowe, następnie wspólnie wypracowane wnioski przeniesiemy na wielką mapę Śródmieścia, którą będziemy projektować.
29.09.2024 | godz. 12:30 | Warszawskie drapacze chmur
Podczas spacerów po Śródmieściu, często trzeba zadzierać głowę do góry. Co i rusz wyrasta przed nami jakiś wieżowiec! Czy wiecie, że pierwsze wysokie budynku zaczęły powstawać w Warszawie już ponad 100 lat temu? Na zajęciach porozmawiamy o tym, dlaczego architekci projektując, mierzą coraz wyżej, czy chcą pobić jakiś rekord? Podczas warsztatów sami zbudujemy bardzo wysokie budynki, nadamy im niekonwencjonalny wygląd i funkcje.
06.10.2024 | godz. 12:30 | Przygoda na MDM-ie. Spacer z elementami gry miejskiej
Na tych warsztatach ruszymy w miasto. Będziemy poznawać historię i architekturę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czyli MDM-u. Poszukamy wspólnie neonowej siatkarki i pana z gazetą. Dowiemy się, co to są kandelabry i dlaczego są takie gigantyczne. Podczas spotkania będziemy rozwiązywać zadania, zagadki i quizy. Miejsce zbiórki: przy Hotelu MDM, Plac Konstytucji
20.10. 2024 | godz. 12:30 | PoWiśle - spacerem nad rzekę
Powiśle to jedna z najprzyjemniejszych części Warszawy na letnie spacery. Dlaczego? Bo z Powiśla rzut beretem nad Wisłę. A tereny nadwiślańskie ostatnio rozkwitają, nowe bulwary, kawiarnie, zieleń. To tutaj, nad Wisłą znajduje się też Centrum Nauki Kopernik, tak chętnie odwiedzane przez całe rodziny oraz Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodami na dachu. Na tych warsztatach zaaranżujemy po swojemu brzegi Wisły. Może przydałoby się tam coś, czego jeszcze nie zaprojektowano?
27.10. 2024 | godz. 12:30 | Warszawskie osiedla
Zastanowimy się nad rolą osiedli w mieście. W części prezentacyjnej przyjrzymy się różnym warszawskim osiedlom: m.in.Muranów, Mariensztat czy MDM. Czym te osiedla się wyróżniają? Co ciekawego można tam znaleźć? Na warsztatach w podziale na grupy zbudujemy wzorcowe osiedle.
10.11.2024 | godz. 12:30 | Rowerem czy autobusem - eko- komunikacja
Jak i czym możemy poruszać się po Warszawie? jak budować drogi i chodniki, żeby komunikacja w mieście przebiegała sprawnie i bezpiecznie. Po czym powinni jeździć rolkarze i hulajnogi? Czy Warszawa może stać się miastem rowerów? I dlaczego rower jest dobry na każdą pogodę? O tym wszystkim porozmawiamy tworząc własne wizje komunikacji warszawskiej!
30.11.2024 | godz. 12:30 | Mieszkam eko
Coraz więcej mówi się o ekologii, ochronie środowiska, jakości powietrza w miastach. Musimy o tym myśleć dla własnego zdrowia i dobra ogółu. Jak projektować domy, aby były ekologiczne, zużywały jak najmniej energii nieodnawialnej. Co to są baterie słoneczne i domy pasywne? Jak uniknąć smogu w mieście? Porozmawiamy na te wszystkie tematy, a następnie zaprojektujemy własne, ekologiczne domy.
08.12.2024 | godz. 12:30 | Uwaga zabytek!
Kiedy budynek staje się zabytkiem? Co jest najważniejsze w zabytkowych budynkach, ich historia, znaczenie, funkcja czy może wygląd? A może to wszystko naraz? Na tych warsztatach dowiemy się kim jest konserwator zabytków i na czym polega jego praca, następnie wcielimy się w jego rolę i odrestaurujemy przykładowe „makiety-zabytki".
15.12.2024 | godz. 12:30 | Świąteczna Warszawa
Przyjrzymy się jak wyglądała Warszawa w okresie świątecznym kiedyś a jak obecnie. Przywołamy takie zagadnienia jak: neon, witryna, dekoracja, detal. W trakcie warsztatów wykonamy świąteczne ozdoby inspirując się warszawskimi świątecznymi dekoracjami.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wiek uczestników: 6-12 lat
Warsztaty odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul Karowej 20 w Warszawie (*z wyjątkiem gry terenowej)
Organizatorzy: Tu było, tu stało | Stowarzyszenie Masław
Partner: Dom Spotkań z Historią
Grafika: Zofia Herbich
Projekt jest współfinansowany ze środków m.st . Warszawa, Dzielnica Śródmieście.