Zobacz Warszawę, jakiej nie pamiętasz. Odwiedź Społeczne Archiwum Warszawy!

Zakupy na Kercelaku, spacer brzegiem Wisły lat 30., czy tętniąca życiem Wola na chwilę przed Powstaniem - to niektóre ze zdjęć w zbiorach Społecznego Archiwum Warszawy. Od pięciu lat wspólnie z mieszkańcami tworzymy cyfrowe archiwum, które dokumentuje historię Warszawy. Zapraszamy do zanurzenia się w jego zbiorach!

 

Na stronie saw.tubylotustalo.pl znaleźć można ponad 2 000 zdjęć pokazujących zmieniającą się Warszawę. Ich autorami są mieszkańcy, którzy przez lata fotografowali miasto na użytek prywatny – dokumentując rodzinne uroczystości, spacery, miejsca zamieszkania czy ważne momenty w historii stolicy. Zdjęcia pochodzą z rodzinnych albumów,  a poza wartością sentymentalną niosą cenne informacje o zmieniającym się mieście. Wszystkie zostały zrobione „gdzieś w Warszawie” - twórcy SAW przyglądając się rodzinnym fotografiom skupiają uwagę na widocznych elementach przestrzeni stolicy, które zdjęcia mimowolnie dokumentują. W zbiorach SAW zobaczyć można początki osiedla Gocław, pierwsze dni po otwarciu Trasy Łazienkowskiej, karuzelę na Chłodnej czy Jelonki, gdzie zamiast bloków rozpościerały się pola kapusty.

Ważną częścią zbiorów Społecznego Archiwum Warszawy są przedstawienia budynków, które zniknęły z powierzchni miasta lub zostały zupełnie przekształcone – m.in. żoliborski CIECH, kina: W-Z, Sawa i Moskwa, czy Fabryka Kamlera na Woli.. Fotografie zgromadzone w SAW to również cenne źródło wiedzy o warszawskim transporcie publicznym, modzie, motoryzacji i codzienności mieszkańców miasta. Najstarsze fotografie pochodzą z początków XX w., najnowsze już z XXI wieku.

Warszawę w zbiorach SAW można oglądać też z pomocą klucza – na stronie oprócz głównego katalogu archiwum dostępnych jest osiem tematycznych kolekcji zdjęć. Prezentują m.in. modernistyczne dziedzictwo stolicy, serię wyjątkowych panoram miasta, warszawskie pomniki i rzeźby czy modę.

Społeczne Archiwum Warszawy funkcjonuje wyłącznie cyfrowo, zeskanowane fotografie poddawane są identyfikacji, opisowi i zamieszczane na stronie, a oryginały analogowych zdjęć wracają do właścicieli. W zbiorach Archiwum można znaleźć również nagrane w formie audio wspomnienia dotyczące przestrzeni Warszawy. Archiwum pomieści jeszcze wiele zdjęć i wspomnień: twórcy zachęcają do dzielenia się swoimi zbiorami i rozszerzania tym samym zbiorów Archiwum. Jeśli w Waszych albumach znajdują się fotografie z Warszawa w tle, zachęcamy do kontaktu z nami i dzieleniu się informacją o SAW ze wszystkimi, którzy mogą wzbogacić nasze zbiory.

 Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.