Piąta edycja serii warsztatów Moje Miasto Warszawa trwa.

Podczas jesiennej odsłony w rodzinnych grupach zajmowaliśmy się m.in. warszawskimi legendami i miejską komunikacją, dokładnie poznawaliśmy Wisłę, tropiliśmy detale architektoniczne i śledziliśmy historie zabytków. Wiosną uczestników czeka m.in. spotkanie z warszawskimi wieżowcami, konfrontacja z tematem ekologicznych mieszkań, projektowanie miasta przyjaznego dzieciom i wycieczka na mokradła. Na pierwszą połowę roku przygotowaliśmy 10 spotkań.

Zapraszamy do planowania sobót z Warszawą i warsztatami. Mamy nadzieję na powrót do stacjonarnej formy spotkań, gdy tylko będzie to bezpieczne, a do tego czasu organizujemy zajęcia online. W domowych warunkach bazujemy na łatwo dostępnych materiałach.

Najbliższe warsztaty:

13.02 | Mieszkam eko
20.02 | Najstarsze zabytki - wizytówka Warszawy
27.02 | Najwyższe w mieście - drapacze chmur
13.03 | Kulturalna Warszawa
20.03 | Niezwykłe budynki przyszłości
27.03 | Z góry na dół - skarpa warszawska
10.04 | Sztuka w moim mieście
17.04 | Miasto dzieci
24.04 | Moje miasto zmieniam sam(a)
14.05 | Mokradła - mokro, bagniście, przyjemnie! - warsztat terenowy

Zajęcia online rozpoczynają się o godz. 11.00.

- Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich rodziców (na zajęciach pracują wspólnie).
- Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale każdorazowo wymaga zapisów w serwisie Evenea.
- Liczba uczestników jest ograniczona.
- Warsztaty (w obecnej sytuacji epidemicznej) odbywają się na bezpłatnej platformie Zoom. Link do spotkania przekazujemy bezpośrednio osobom zapisanym.
- Pierwsza, krótsza część zajęć to teoretyczne wprowadzenie, w drugiej, praktycznej, dzieci i rodzice wspólnie budują, konstruują i projektują budynki i fragmenty miasta.

Aktualności dotyczące kolejnych warsztatów publikujemy na facebookowym wydarzeniu poświęconym piątej edycji "Moje Miasto Warszawa". Opisy poszczególnych warsztatów znjajdują się poniżej.

Zapraszamy!

Partnerem cyklu jest Dom Spotkań z Historią

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawa.

 

13.02 | Mieszkam eko
Na pierwszych tegorocznych warsztatach podejmujemy tematy ekologii i ochrony środowiska w kontekście naszych domów i mieszkań. Jak projektować domy, aby były ekologiczne i zużywały jak najmniej energii? Co to są baterie słoneczne i domy pasywne? Jak uniknąć smogu w mieście? Porozmawiamy na te wszystkie tematy, a następnie zaprojektujemy własne, ekologiczne domy.

20.02 | Najstarsze zabytki - wizytówka Warszawy
Skupimy się na najstarszych i najbardziej znanych zabytkach Warszawy. Pałac w Wilanowie, Stare Miasto, Łazienki Królewskie - to obiekty, które znajdują się w każdym przewodniku turystycznym i to tu kierują najpierw swoje kroki turyści z innych krajów. Dlaczego jest tak ważne, żebyśmy dbali o te obiekty? Co to znaczy dziedzictwo narodowe? Zapraszamy do kreatywnego spotkania z warszawskimi zabytkami.

27.02 | Najwyższe w mieście - drapacze chmur
Podczas spacerów po Śródmieściu, często trzeba zadzierać głowę do góry, co i rusz wyrasta przed nami jakiś wieżowiec. Pierwsze wysokie budynku zaczęły powstawać w Warszawie już ponad 100 lat temu! Na zajęciach porozmawiamy o tym, dlaczego architekci mierzą coraz wyżej i czy chcą pobić jakiś rekord. Na koniec sami zbudujemy bardzo wysokie budynki, nadając im nietypowy wygląd i funkcje.

13.03 | Kulturalna Warszawa
Kina, teatry, koncerty i wystawy. Nasze miasto oferuje szereg rozrywek kulturalnych. Opócz tego w domach kultury odbywa sie mnóstwo rożnych zajęć dla dzieci i dorosłych. Jak projektować takie obiekty, aby najlepiej spełniały swoje funkcje? Czy powinny wyróżniać się na tle innych budynków, czy raczej stapiać z tłem? Na tych warsztatach zaprojektujemy obiekty związane z kulturą.

20.03 | Niezwykłe budynki przyszłości
Jaka więź łączy starą, zabytkową zabudowę miasta ze współczesnymi projektami? Jak budowano kiedyś, a jak buduje się teraz? Jakie niezwykłe projekty powstały ostatnimi czasy? I czy każdy z nich ma szansę na realizację? Na zajęciach poznamy nowe trendy w architekturze, a na koniec stworzymy własną wizję budynku przyszłości.

27.03 | Z góry na dół - skarpa warszawska
Tym razem zajmiemy się wyjątkowym obszarem Warszawy – skarpą. Czy wiecie, że najważniejsze budynki naszego miasta powstawały kiedyś na szczycie skarpy? I że jej ukształtowanie terenu zadecydowało o powstaniu w tym miejscu Warszawy? Na zajęciach zobaczymy jak skarpa warszawska ukształtowała krajobraz stolicy. Przekonamy się jak wiele gatunków roślin i zwierząt ją zamieszkuje. Będziemy oglądać mapy i zdjęcia oraz rysować, kreślić i budować.

10.04 | Sztuka w moim mieście
Podczas warsztatów poszukamy sztuki w przestrzeni miejskiej. Gdzie ją znaleźć i jak odróżnić to, co jest sztuką od tego, co nią nie jest? To dzięki współczesnym artystom w Warszawie mogła wyrosnąć egzotyczna palma czy kolorowa tęcza, a swego czasu stolica miała także swój własny dotleniacz. Uczestnicy będą mogli zobaczyć też dawne murale reklamowe i neony, które często stanowią inspirację dla artystów tworzących w przestrzeni miejskiej. Stworzymy własne dzieła w miejskiej przestrzeni.

17.04 | Miasto dzieci
Na tych warsztatach zastanowimy się jak wyglądałoby miasto, gdyby zamieszkiwały w nim tylko dzieci. Co byłoby niezbędne, a z czego można byłoby zrezygnować? Ile powstałoby placów zabaw, lodziarni i skate-parków? Czy potrzebowalibyśmy ogromnych parkingów, czy poruszalibyśmy się po mieście zupełnie inaczej? Na tych warsztatach zbudujemy miasto dla dzieci i dla dorosłych, którzy czasem czują się dziećmi.

24.04 | Moje miasto zmieniam sam(a)
Ostatnie warsztaty będą podsumowaniem całego cyklu. Zastanowimy się wspólnie bez czego nie może funkcjonować miasto i co moglibyśmy poprawić, a czego nam brakuje. Nam, czyli dzieciom, najmniejszym mieszkańcom miasta. Przygotujemy listę uwag i pomysłów w wersji rysunkowej, by potem przedstawić je miejskim urzędnikom. Zastanowimy się też, jakie zmiany możemy sami wprowadzić i dlaczego ważne, aby zmianę zacząć od siebie.

14.05 | Mokradła - mokro, bagniście, przyjemnie! - warsztat terenowy
Mokradła w mieście mają do spełnienia bardzo ważne zadanie: zapewniają cyrkulację wody. Mają ogromne znaczenie w naszym ekosystemie! A jakie? Przekonamy się na warsztacie terenowym, podczas, którego sami doświadczymy czym są mokradła i dlaczego są ważne. Dla odważnych zabawa błotkiem – gratis  Uwaga! Należy zabrać kalosze. O miejscu spotkania poinformujemy uczestników mailowo.