Wycieczka 11: Tramwaje na Woli wczoraj i dziśZamieszczamy relacje oraz podsumowanie z wycieczek w cyklu Po Woli do Woli 2012 - Szlakiem Woli robotniczej i wielowyznaniowej

 


Dobiegła końca druga edycja naszych wycieczek z cyklu „Po Woli do woli”. Tym razem tematyka spacerów dotyczyła Woli robotniczej i wielowyznaniowej. Odbyło się dwa razy więcej wycieczek niż rok temu (aż piętnaście). Odwiedziliśmy miejsca tak charakterystyczne dla Woli, jak zakłady przemysłowe, m.in. Fabrykę Norblina (mieliśmy niezwykłą okazję zwiedzić wnętrza i maszyny byłej fabryki, którą w nieodległym czasie czeka niemała przemiana w centrum biurowo-handlowe), Gazownię Warszawską czy garbarnie wolskie. Podążyliśmy też szlakiem wolskich tras tramwajowych w cyklu „Tramwaje warszawskie wczoraj i dziś”. Zgłębialiśmy historię warszawskiego getta, a także odwiedziliśmy cmentarze i miejsca kultu, świadczące o niezwykłej mozaice kulturowej i wielowyznaniowej dawnej Woli. Aż trudno uwierzyć, że w jednej dzielnicy znajduje się aż jedenaście cmentarzy!

Możemy śmiało stwierdzić, że w tym roku liczba uczestników była jeszcze większa niż w ubiegłym sezonie. Rekordem frekwencyjnym okazały się spacer do Gazowni Warszawskiej i jej okolic oraz wycieczka po cmentarzu żydowskim – wzięło w nich udział około 200 osób! Bardzo cieszy nas różnorodność wiekowa uczestników: na spacerze można było spotkać przedstawicieli chyba wszystkich grup, począwszy od niemowlaków w wózkach, przez nastolatków, studentów, ludzi w średnim wieku, skończywszy na seniorach, dobrze pamiętających przedwojenną Warszawę.

W tym roku przeprowadziliśmy wśród uczestników wycieczek ankietę, z której wynika, że aż 96% osób ocenia wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie „Masław” bardzo dobrze lub dobrze! Wynik ten działa na nas motywująco, niezmiernie miło było przeczytać tyle pozytywnych opinii i ocen.

Oto kilka cytatów z ankiet:
  • Duża wiedza faktograficzna osób oprowadzających. Wielu uczestników na pewno nigdy nie dowiedziałoby się o istnieniu tak „tajemniczych” miejsc, jak chociażby ul. Smętna. Duże uznanie dla ORGANIZATORÓW!
  • Idealny dobór programu, wysoki poziom przewodników.
  • Bardzo profesjonalnie prowadzone wycieczki, olbrzymia wiedza i kultura osobista oraz ciekawy sposób przekazywania wiadomości przez oprowadzających.
  • Wycieczki są bardzo dobrze zorganizowane. Przewodnicy mają wiedzę i umiejętnie ją przekazują w ciekawy sposób.
  • Ważną rzeczą jest również fakt, że wycieczki są bezpłatne. Jest to znakomita propozycja na spędzenie czasu, która łączy pożyteczne z przyjemnym.
  • Kompetentni przewodnicy, starania o nagłośnienie oraz mało znane trasy. Fajna sprawa. Czekam na następny sezon.
  • Mam ogromną nadzieję, że wycieczki będą organizowane w kolejnych sezonach – naprawdę warto – świadczy o tym bardzo duża liczba uczestników i ich zadowolenie.
  • Dobrze by było, jakby pozostałe dzielnice Warszawy wzięły przykład z Woli i wprowadziły tego rodzaju spacery.
  • Uwag nie mam. W tym miejscu chciałabym podziękować Organizatorom za ich poświęcenie i profesjonalizm!

My z naszej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczek za udział oraz za wypełnienie ankiet i obiecujemy, że postaramy się sprostać zawartym w nich sugestiom i uwagom. I – mamy nadzieję – do zobaczenia w następnym roku, na kolejnym cyklu spacerów z cyklu „Po Woli do woli”!


Koordynatorka i autorka projektu: Patrycja Jastrzębska

Organizacja: Stowarzyszenie „Masław”

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawa, dzielnicy Wola

Dziękujemy także instytucjom oraz osobom prywatnym za pomoc w organizacji niektórych wycieczek: Gazowni Warszawskiej, Fundacji Art Norblin, Zajezdni Tramwajowej „Wola”, Panu Zygmuntowi Marszałkowi, Pani Barbarze Wieczorek.


Aby przejść do relacji kliknij wybraną wycieczkę na plakacie:

wycieczka1 wycieczka2 wycieczka3 wycieczka4 wycieczka5 wycieczka6 wycieczka7 wycieczka8 wycieczka9 wycieczka10 wycieczka11 wycieczka12 wycieczka13 wycieczka14 wycieczka15
do-woli-po-woli2-plakat