Zapraszamy na cykl wycieczek po Włochach! Mniej znana dzielnica, a także skrywająca niejedną ciekawostkę. 

Zaczynamy spacerem 19 maja i zwiedzimy Fort V Włochy. Do zobaczenia we Włochach!

Włochy plakat 2018

Paweł Brudek

JESIEŃ 2016 R. NA WARSZAWSKICH FORTACH

Na przełomie lata i jesieni 2016 r. rozpoczęły się prace na kilku fortach warszawskich.

DSC01317 3

Szlak rowerowy Twierdzy Warszawa 2014

Paweł Brudek

FORT CZE / CZERNIAKÓW / PIŁSUDSKIEGO PRZY UL. IDZIKOWSKIEGO
20130502248


Twierdza Warszawa istnieje, wpleciona w urbanistyczną dżunglę współczesnej Warszawy. Miasto wchłonęło pierścień wewnętrzny twierdzy, choć wokół jego elementów wytworzyła się specyficzna peryferyjność, sprawiająca że trudno do nich dotrzeć.

Świeżo odremontowany Dom Wiejski w Chudku (nieopodal Kadzidła na Kurpiach) gościł 10 lutego miejscowego artystę, Kazimierza Chudka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dokonań tego twórcy (przygotowana przez Elżbietę Sadłowską) na którą złożyły się rzeźby o tematyce sakralnej inspirowane sztuką ludową. Przy tej okazji podzielił się on refleksjami nie tylko z dziedziny swej twórczości, ale też bogatych doświadczeń życiowych. Stąd przywoływał on wspomnienia z podróży do tak egzotycznych rejonów świata jak Indie czy Brazylia. Prezentacja artystycznego dorobku Kazimierza Chudka zainicjowała cykl spotkań z ciekawymi ludźmi zainicjowany przez pracowników wspomnianego Domu Wiejskiego.

Słowo Mazowsze budzi szereg skojarzeń odnoszących się do wielu dziedzin życia.

Kilka z nich chciałbym Państwu przybliżyć.

Najbardziej oczywistym wydaje się skojarzenie Mazowsza z krainą historyczną zamieszkiwaną przez jedne z plemion Słowian Zachodnich - Mazowszan. Przyłączone do organizacji państwowej  Polan stają się cześcią władztwa pierwszych Piastów, wybija się na niezależność za Masława, ponownie wraca do Polski i staje się dzielnicą Państwa Polskiego odbudowanego po kilkunastoletniej zawierusze przez Bolesława Odnowiciela. 

Mazowszanie jako tacy znikają w pomroce dziejów, natomiast historia odnotowuje powstanie  Księstwa Mazowieckiego, które trwa prawie cztery stulecia i ponownie powraca na łono Państwa Polskiego.

Skoro tak to również książeta mazowieccy, znani nam jako patroni ulic, osiedli, terenów zielonych w prawie każdym mazowieckim mieście. 

Mazowsze to także nazwa wielce zasłużonego zespołu pieśni i tańca, który pod nazwą  Państwowego Zespółu Ludowego Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego wykonuje repertuar taneczno-wokalny odwołujący się do prostej sztuki ludowej i przedstawiajacy ją  w uszlachetnionej, wysublimowanej formie artystycznej.

Mazowsze to również nazwa zespołu piłkarskiego z Grójca, który od lat rywalizuje w trzeciej i czwartej lidze.

 

 

Tykocin: Perła i Duma Podlasia

 

Barokowy kościół pw. Trójcy Świętej, rozległy plac z usytuowanym centralnie pomnikiem Stefana Czarnieckiego, nastrojowy stary rynek, świetnie zachowana synagoga, pełne pamiątek muzeum po niegdyś zamieszkującej tu społeczności żydowskiej oraz wzmiankowany w sienkiewiczowskim „Potopie" zamek. A to tylko ważniejsze spośród licznych atrakcji jakie ma do zaoferowania Tykocin, bezapelacyjnie jeden z najurokliwszych zakątków naszej diecezji.