Wszystko zaczęło się 10 lat temu na warszawskiej Woli z wielkim hukiem wyburzanego kina W-Z. Zniknięcie obiektu, który przez lata był stałym elementem zaokiennego krajobrazu Patrycji Jastrzębskiej – założycielki TBTS, dał początek refleksji na temat zmian w krajobrazie Warszawy i coraz śmielszym działaniom pod szyldem „Tu było, tu stało”.

Od tego czasu wydaliśmy serię map poświęconą ciekawym obiektom, które zniknęły z przestrzeni Warszawy, wielokrotnie upominaliśmy się o zachowanie dziedzictwa powojennego modernizmu i wywalczyliśmy uznanie za zabytek pawilon Syreniego Śpiewu Szukaliśmy też dziewczynki w za dużych butach ze zdjęcia z 1946 r., w akcję zaangażowali się ludzie z niemal całego świata, a ślady zaprowadziły nas aż do Australii . Zorganizowaliśmy setki spacerów, warsztatów i wykładów. Wspólnie z warszawiakami tworzymy Społeczne Archiwum Warszawy, które nieustannie powiększa się o nowe zbiory. Krajobraz Warszawy zmienił się od tego czasu spektakularnie, zaskakuje nas nieustannie, a przy tym motywuje do gromadzenia zdjęć i opowiadania historii o mieście, które kochamy. 

Dziękujemy, że jesteście w tym z nami!

Zapraszamy do wspólnego świętowania dziesięciolecia Tu było, tu stało w każdym miejscu na świecie i jednym w Warszawie.

18 czerwca o godz. 20 w klubokawiarni Kicia Kocia (Al. Stanów Zjednoczonych 68).

W planach mamy:

- prezentacja krótkiego filmu #10latTuByłoTuStało, który powstał dzięki niezastąpionemu wsparciu John Weston Group (produkcja)

- pokaz zdjęć ze Społecznego Archiwum Warszawy i wspólnych akcji
- loteria fantowa na rzecz Tu było, tu stało
- wzniesienie toastów specjalnie uwarzonym piwem Tu było, tu stało
- tańce, hulanki, swawole :)

Namawiamy Was również do wirtualnego świętowania i wsparcia Tu było, tu stało. Zamieśćcie w mediach społecznościowych swoje zdjęcie z dłońmi złożonymi w literę W i hasztagiem #tubyłotustało. Pokażmy, że  #mojawarszawa (ten hasztag też obowiązuje przy świętowaniu), to nasza Warszawa.

Szczegóły znajdziecie też na Instagramie @tubylotustalo.

Zapraszamy do wspólnego świętowania i dziękujemy za wszystkie wspólne działania.