IMG 1547

Rusza wiosenna część cyklu warsztatów "Moje Miasto Warszawa". Niezmiennie zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnego poznawania miasta. Przed nami runda przez kolejne dzielnice i mnóstwo nowych budynków do zaprojektowania i wykonania.

W minionym roku udało się wspólnie m.in. zaprojektować Plac Defilad, stworzyć wesołe miasteczko czy zbudować świdermajery. W tej odsłonie przyjrzymy się m.in. Ursusowi czy Żoliborzowi, zajrzymy do Rembertowa i nad Wisłę, a nawet będziemy obmyślać dzielnicę, której jeszcze nie ma. Od stycznia do maja czeka na Was 11 warsztatów. Dołączajcie!

Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 7- 12 lat wraz z rodzicami/opiekunami - będziecie działać wspólnie. Warsztaty są bezpłatne, wystarczy zarejestrować się na wydarzenie w serwisie Evenea.

Kiedy i gdzie?
Spotykamy się w wybrane soboty o 12.30 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Zajęcia trwają ok. dwóch godzin. Poniżej znajdziecie harmonogram części warsztatów zaplanowanej na najbliższe miesiące, a opisy poszczególnych spotkań na dole strony.

18.01 | Po Woli do woli
25.01 | Niedźwiedź, który jeździł traktorem
01.02 | Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe - Osiedle Przyjaźń na Bemowie
29.02 | Wesoła. Najmłodsza dzielnica Warszawy
07.03 | Bulwary i dziki brzeg - dzielnica Wisła
14.03 | Dokąd sięga Białołęka?
28.03 | Samolotem do Warszawy przez... Włochy
04.04 | Leśne spacery z Panem Rembertem
25.04 | Projektujemy dzielnicę przyszłości
09.05 | Przygoda na WSM-ie (gra spacerowa na Żoliborzu)
23.05 | Mapa dzielnic. Subiektywny przewodnik po Warszawie

Prowadzenie
Warsztaty poprowadzą doświadczone (i być może znane Wam z poprzednich edycji) edukatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska.

Zapisy
Na warsztaty obowiązują zapisy przez stronę evenea.pl. Na sobotnie zajęcia można zapisać się zawsze od godz. 10 w niedzielę poprzedzającą warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy!

Organizator
Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partner
Dom Spotkań z Historią

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

logo warszawa

2020 MojeMiastoWarszawa DO DRUKU plakat A4 bez spadow 1

Tematy warsztatów

18.01 | Po Woli do woli
Z tą dzielnicą łączy nas najwięcej, tym chętniej opowiemy najmłodszym o Woli. Podobno to nowe centrum Warszawy, czy jednak możemy znaleźć tutaj tylko wysokie budynki? A może odkryć można tutaj niejedną historię ukrytą za rogiem? Podczas zajęć wskażemy najstarsze fragmenty Woli i pokażemy ostańce, ale też zwrócimy uwagę na najnowsze i najwyższe budynki. Spojrzymy na Wolę z lotu ptaka i z perspektywy ulicy. Będzie różnorodnie i kontrastowo, tak, jak na Woli.

25.01 | Niedźwiedź, który jeździł traktorem
Skojarzenie z traktorami na pewno bliższe jest rodzicom niż najmłodszym, dlatego dzieciom historię tej dzielnicy będziemy przedstawiać zwłaszcza przez pryzmat jej głównego bohatera – Zakładów „Ursus”. Poza ciągnikami z Ursusa wyjeżdżały też samochody i czołgi, a na to jak wygląda, czy nazywa się dzielnica wpłynęły Zakłady. Nietrudno się domyślić, że z warsztatów wyjedzie kilka samodzielnie zrobionych traktorów.

01.02 | Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe - Osiedle Przyjaźń na Bemowie
Kto by pomyślał, że w nowoczesnym mieście wśród drzew i zieleni znajduje się osiedle kolorowych, drewnianych domków? Bajkowe Osiedle Przyjaźń powstało w 1952 r. dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Na terenie osiedla znajdowały się m. in. kino, stołówka, klub, łaźnia i przychodnia lekarska. Współcześnie w domkach mieszkają studenci i pracownicy naukowi. Podążając tropem koloru zbudujemy kolorowe osiedla, w których sami chcielibyśmy mieszkać.

29.02 | Wesoła. Najmłodsza dzielnica Warszawy.
Wola Grzybowska, Groszówka, Stara Miłosna to jedne z wielu wsi, które zostały przekształcone w miasto pod nazwą Wesoła. Stało się to w 1968 roku, kiedy nadano jej prawa miejskie. W 2002 roku Wesoła została przyłączona do stolicy i jest obecnie jej najmłodszą dzielnicą. Prześledzimy historię tych terenów od XVI wieku po dziś dzień. Zobaczymy jak wioski łączą się w miasta, a te później stają się częścią metropolii. Będziemy oglądać stare i nowe mapy i kreślić własne.

07.03 | Bulwary i dziki brzeg - dzielnica Wisła
„19. dzielnica Warszawy” - tak niekiedy mówi się o nadwiślańskich terenach w mieście mimo że obszar Wisły leży na terenie różnych dzielnic. Wisła, szczególnie w sezonie letnim, przyciąga tłumy Warszawiaków, którzy chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i poczuć jak na wakacjach. Z jednej strony Bulwary Wiślane z ciekawa historią, z drugiej dziki i unikatowy praski brzeg i jego plaże. Przestrzeń współgrająca z naturą to wzywanie zarówno dla współczesnych architektów, jak i dla uczestników warsztatów.

14.03 | Dokąd sięga Białołęka?
Na przykładzie Białołęki zastanowimy się nad tym z jakimi problemami borykają się mieszkańcy nowopowstałych dzielnic peryferyjnych. Co jest zaletą a co wadą mieszkania na przedmieściach? Przeanalizujemy układamy przestrzeni osiedlowych powstałych po latach 90, po to, by...zrobić to lepiej. Dzieci sporządzą plan - mapę osiedla idealnego, przyjaznego dla wszystkich grup.

28.03 | Samolotem do Warszawy przez... Włochy
Ile Włoch w Warszawie? Sprawdzimy na zajęciach. Dużo czasu poświecimy tutaj Lotnisku Chopina, zwłaszcza w części warsztatowej, ale Włochy to też forty Twierdzy Warszawa czy schronisko „Na Paluchu”.

04.04 | Leśne spacery z Panem Rembertem
Las, kolej, koszary, rekreacja – te hasła będą towarzyszyły nam podczas opowieści o najmniej zaludnionej, a przy tym najbardziej zalesionej części Warszawy – Rembertowie. Wspomnimy kolej Warszawsko – Terespolską, koszary wojskowe, a w części warsztatowej stworzymy idealną przestrzeń rekreacyjną w mieście.

25.04 | Projektujemy dzielnicę przyszłości
Na tych warsztatach zaprojektujemy nową dzielnicę Warszawy, a ograniczać nas będzie... tylko wyobraźnia

09.05 | Przygoda na WSM-ie (gra spacerowa na Żoliborzu)
Żoliborz jest najmniejszą, ale też najbardziej uporządkowaną i najdokładniej rozplanowaną dzielnicą Warszawy. Znajdziemy tu dużo zieleni i place, od których promieniście rozchodzą się ulice. Wspólnie rozszyfrujmy skrót WSM i zastanowimy się nad ideą spółdzielczości. W trakcie spaceru zobaczymy charakterystyczną zabudowę Kolonii, teatr miejski i sprawdzimy czy w Sadach Żoliborskich faktycznie znajdziemy owoce. Pozostając w temacie spółdzielczości w czasie spaceru będziemy często działać zespołowo.

23.05 | Mapa dzielnic. Subiektywny przewodnik po Warszawie
Finałem cyklu spotkań będzie wspólne tworzenie mapy Warszawy. Nie byle jakiej! Dotąd uczestnicy wcielali się w projektantów, ale po kilkunastu spotkaniach będą mogli wcielić się w rolę krytyków i ekspertów w dziedzinie architektury miasta. Młodzi eksperci wybiorą najciekawsze obiekty z każdej z dzielnic, kierując się różnymi aspektami: walorami historycznymi, konstrukcją, urodą, oryginalnymi rozwiązaniami, a także znaczeniem danego obiektu dla dzielnicy. Wynikiem ostatnich warsztatów będzie stworzona przez dzieci mapa dzielnic, która po opracowaniu graficznym i merytorycznym zostanie umieszczona w internecie (będzie to projekt graficzny stworzony na podstawie prac wykonanych przez dzieci).