Gdy idziesz na spacer do parku, one kryją się w pobliżu. Gdy wracasz ze szkoły, mogą być zaledwie kilka kroków od ciebie. Czasami specjalnie ich szukasz, ale czasami wpadasz na nie niespodziewanie – w drodze do sklepu, na wakacjach, szukając miejsca do przypięcia roweru. Kto to? Co to? Uwaga! To ZABYTEK! Jeśli chcesz lepiej poznać warszawskie zabytki - cykl 10 rodzinnych warsztatów architektonicznych to propozycja dla Ciebie!

mmw 2016 2

Dla kogo?

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Udział jest bezpłatny.

Kiedy i gdzie?

Spotykamy się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Zajęcia odbywają się w wybrane niedziele: 2 września, 9 września, 23 września (spacerowa gra miejska), 7 października, 14 października, 21 października, 28 października, 18 listopada, 25 listopada i 2 grudnia. Startujemy zawsze o godzinie 12.30, a warsztaty trwają ok. 2 godzin zegarowych.

Tematyka warsztatów

Podczas 10 warsztatów architektonicznych młodzi uczestnicy nauczą się „rozpoznawać” zabytki i lepiej zrozumieją, dlaczego są one tak ważne. Dowiedzą się też w praktyce:

  • co właściwie nazywamy zabytkiem?
  • jakie rodzaje zabytków wyróżniamy?
  • jak możemy dbać o zabytki?
  • w jaki sposób można dać zabytkowi nowe życie?

Wspólnie zastanowimy się także, czy zabytkiem może być zwykły blok, park albo nawet… ZOO! Będziemy pracować na przykładach warszawskich miejsc i budynków – bo mamy je przecież na wyciągnięcie ręki.

 

A3 plakat 01

 

Przebieg warsztatów

Każde nasze spotkanie będzie składać się z krótkiej prezentacji multimedialnej, podczas której poznamy przykłady różnych zabytków, zgłębimy jeden określony problem związany z zabytkami i – co najważniejsze – obudzimy swoją wyobraźnię.

Wyobraźnia będzie niezbędna w części praktycznej – podczas kreatywnego warsztatu architektonicznego! Z najróżniejszych materiałów młodzi miłośnicy architektury i ich rodzice oraz opiekunowie będą tworzyć pod okiem doświadczonych animatorów pojedyncze budynki lub całe ich kompleksy. Dzięki temu poznamy wybrane zabytki – dosłownie – na wylot i lepiej zrozumiemy ich wartość oraz wyjątkowość. Każde spotkanie zakończymy prezentacją naszych dzieł. Oczywiście będzie można je zabrać ze sobą do domu na pamiątkę!

Co więcej, jedno ze spotkań (23 września) odbędzie się dla w terenie. Zabytki będziemy poznawać wtedy w ich „naturalnym środowisku” – podczas spacerowej gry miejskiej!

 

Prowadzenie

Warsztaty prowadzą: Marta Baranowska, Karolina Iwańczyk, Patrycja Jastrzębska, Aleksandra Pawlak, Katarzyna Żaczek.

Zapisy

Zgłoszenia na bezpłatne warsztaty przyjmujemy przez serwis evenea.pl: https://evenea.pl/organizator?id=283040. Zapisy na każdy warsztat zawsze rozpoczynamy w na tydzień przed danym spotkaniem w sobotę o godzinie 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona!

Zapraszamy także na stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2083602451892221/

Organizatorzy

logo maslaw  logo tbts

Partner warsztatów

logo dsh

Patroni medialni

logo polskieradiodzieciomlogo dzieckowwarszawielogo histmaglogo sztukarchitekturylogo urbnewslogo cjg24

Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy, Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

logo warszawa 

 

Terminy i tematy warsztatów

2 września | Uwaga, zabytek!

Podczas warsztatu wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytania: co to jest zabytek? dlaczego jedne budynki są zabytkami, a inne nie? kto o tym decyduje? jak ocenia się wartość zabytku? czy stary obraz również może być zabytkiem? Zastanowimy się również, jaki wpływ na wygląd architektury mogą mieć mieszkańcy. Wcielimy się również w konserwatorów zabytków - podczas części praktycznej warsztatu będziemy „naprawiać” przykładowe zabytki!

9 września | Nowe i stare – panorama Warszawy

Tym razem wspólnie przyjrzymy się - nieco z oddali - różnorodności Warszawskiej architektury! Gdy spoglądamy na panoramę Warszawy, widzimy, że budynki o bogatej historii sąsiadują z zupełnie nowoczesnymi realizacjami. Jakie są wady i zalety takich kontrastów? Jak powinno wyglądać wzorowe sąsiedztwo? Podczas zajęć na pewno odnajdziemy odpowiedź na te ważne pytania!

23 września | Skarpa warszawska – gra spacerowa

Podczas tego spotkania wyjdziemy w teren! W czasie spaceru będziemy wykonywać zadania oraz rozwiązywać zagadki związane z odwiedzanymi miejscami. Zaczniemy przy Zamku Ujazdowskim, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Następnie zobaczymy, co widać ze skarpy warszawskiej i dowiemy się, dlaczego stanowi ona dziedzictwo kulturowe Warszawy... i co to w ogóle znaczy. Odwiedzimy też Osiedle Jazdów, zobaczymy co zostało z dawnego Szpitala Ujazdowskiego i odwiedzimy Park Ujazdowski. No właśnie… bo czy park też może być zabytkiem?

7 października | Zabytek do mieszkania

Te zajęcia poświęcimy zabytkowej architekturze mieszkaniowej. Przyjrzymy się warszawskim kamienicom i poznamy ich nazwy, detale i historie. Spojrzymy też na wille i zastanowimy się, czy zabytkowe może być całe osiedle! A jak różniło się życie ludzi, którzy mieszkali w tych samych budynkach sto lat temu? To kolejny temat do dyskusji! Porozmawiamy też o tym, jak należy dbać o takie zabytki, a podczas warsztatu kreatywnego zaprojektujemy i wykonamy fasady kamienic.

14 października | Starówka warszawska – dziedzictwo UNESCO

Stare Miasto to prawdziwy unikat na mapie Warszawy – nic dziwnego, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznając starówkę, dowiemy się, jakie kryteria musi spełniać zabytek bądź grupa zabytków, żeby zasłużyć na to wyróżnienie. Przy okazji pomyślimy, z jakimi problemami muszą się mierzyć mieszkańcy zabytkowych kamienic. Na koniec wspólnie zaprojektujmy mapę skarbów warszawskiej Starówki i wspólnie przemierzymy jej szlaki!

21 października | Szyldy i neony warszawskie

Przed wojną w Warszawie królowały szyldy, zaś neony pojawiły się w stolicy już po wojnie. Rozświetlały wtedy nowo wybudowane budynki, ulice i place! Te starannie zaprojektowane dzieła zachwycały kształtem, kolorem i liternictwem. Często były też animowane, jak np. siatkarka na placu MDM. Podczas tego spotkania poznamy najpiękniejsze szyldy i neony, dowiemy się, co sprawia, że neony świecą, poznamy nowe neony, które dopiero niedawno zabłysły w Warszawie i przekonamy się, jak dobrze zaprojektowane szyldoy mozgą wpłynąć na poprawę przestrzeni wokół nas!

28 października | Całkiem zwykłe zabytki

Czasem z pozoru zwyczajne budynki mają ciekawą architekturę i ogromną wartość historyczną! Podczas spotkania zauważymy, że zabytki to nie tylko reprezentacyjne budynki, katedry i pałace, lecz także budynki użytkowe, w których sami często bywamy, np. szkoły, szpitale i fabryki. Czasami w zabytkowych budynkach mogą mieścić się banki, sklepy czy zakłady fryzjerskie! To jeszcze nie wszystko - zabytkiem może być też wyłożona brukiem ulica, nadwiślański bulwar i… zgadniecie, co jeszcze?

18 listopada | Nowe życie zabytków

Czasami budynki o dużej wartości architektonicznej i historycznej po prostu niszczeją… Co decyduje o tym, że budynek jest zabytkowy? Kiedy architektura powinna być chroniona i jak o nią dbać? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania i dowiemy się, jak nadawać zabytkowej architekturze nowe funkcje oraz wykorzystywać opuszczone, ale ciekawe przestrzenie do nowych celów!

25 listopada | Detal warszawski

Spójrzcie pod nogi! Czy to, po czym na co dzień chodzimy, może mieć wartość historyczną? A teraz wzrok w górę! Co może być wyjątkowego w oprawie okien? Niegdyś architekci starannie projektowali nawet najdrobniejsze elementy budynków i miejsc, dbając o bogactwo detali, a różne epoki i style przynosiły nowe rozwiązania. Przypatrzmy się im, a przy okazji lepiej zrozumiemy, jak przez wieki zmieniały się trendy w architekturze!

2 grudnia | Czy blok może być zabytkiem?

Podczas tego warsztatu zastanowimy się, czy budynki i domy, w których dziś mieszkamy, kiedyś staną się zabytkami. Wyjaśnimy sobie także, dlaczego walczy się o to, aby budynki, które powstały po wojnie, zostały uznane za zabytki. W trakcie zajęć poznamy pojęcie “powojenny modernizm” i spojrzymy na warszawskie przykłady tego nurtu. Wysłuchamy również historii obiektów, które są z nami do dziś… i tych, które zostały wyburzone. Może dzięki temu znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy blok również może być zabytkiem!